1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Peşmergenin Maaşını ABD Ödeyecek
Peşmergenin Maaşını ABD Ödeyecek

Peşmergenin Maaşını ABD Ödeyecek

IKBY Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Yaver, “Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak Peşmerge güçlerinin maaşları bu aydan sonra ABD'den gönderilecek bütçeden ödenecek.” dedi.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, ABD ile IKBY arasında imzalanan askerî protokol, Musul operasyonuna Peşmerge'nin katılımı ve IŞİD sonrasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yaver, Musul'u IŞİD'den alma operasyonuna katılacak Peşmerge güçlerinin maaşlarının ABD'nin göndereceği bütçeden karşılanacağını açıkladı:

“Musul'u kurtarma operasyonuna katılacak Peşmerge güçlerinin maaşları bu aydan sonra ABD'den gönderilecek bütçeden ödenecek. ABD tarafından ilk etapta maaşların ve diğer savaş masraflarının ödenmesi için 415 milyon dolarlık bir bütçe gönderilecek. Bu sistem üzerinden Peşmerge maaşlarının ödenmesine devam edilecek.”.

Yaver, IŞİD’e yönelik operasyon sona erene kadar ABD'nin yardıma devam edeceğini aktardı.

Bağdat ile Erbil arasındaki bütçe sorunu ve bölgenin tek gelir kaynağı olan petrol fiyatlarındaki ciddi düşüşten dolayı IKBY'nin uzun süredir ekonomik kriz yaşadığını belirten Yaver, Peşmerge güçlerinin maaşlarının ödenmesi ve savaş masraflarının karşılanmasında zorluk çektiklerini ifade etti.

“Operasyona 50 Bin Peşmerge Katılacak”

Musul kent merkezine düzenlenecek operasyon hakkında da bilgi veren Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri, harekâta yaklaşık 50 bin kişilik güçle katılacaklarını belirterek şöyle konuştu:

“Güçlerimiz, Musul ovasını üç koldan kontrol altına almış durumda. Peşmerge'nin o bölgelerde yaklaşık 40 ila 50 bine yakın gücü var. Kent merkezinin nasıl geri alınacağına dair henüz bir plan ortada yok, ancak güçlerimiz konuşlandıkları bölgelerden müdahalede bulunacak. Yani batı, kuzey ve doğu yakasından kentin merkezine girecekler. Orada ne kadar ilerleyeceğimize ise Irak merkezî hükûmetiyle yapılacak toplantı ve görüşmelerden sonra karar verilecek.”.

“Peşmerge Kent Merkezinde Kalmayacak”

“Bizim tercihimiz, operasyona katılıp kent merkezinin girişine kadar ilerlemektir. Ancak, sürecin gerekliliğinden dolayı Irak merkezî hükûmetine bağlı güvenlik güçleriyle kent merkezine girsek dahi IŞİD'den kurtarıldıktan sonra alınan yerleri oradaki polis ve asayiş güçlerine teslim edip eski noktalarımıza döneceğiz. Peşmerge (Musul) kent merkezinde kalmayacaktır.”.

IŞİD, Haziran 2014'ten bu yana Irak'ın ikinci büyük kenti Musul'u elinde tutuyor. Musul'u kurtarma operasyonuna Haydar el-İbadi’nin ordusu ve Peşmerge birliklerinin yanı sıra Haşdi Vatani (gönüllü Sünni güçler) unsurları ve Haşdi Şabi'ye (İran destekli Şii milisler) bağlı aşiret güçlerinin katılması bekleniyor. Uluslararası koalisyon güçlerinin de operasyona havadan destek vermesi öngörülüyor.

ABD ile IKBY arasında Musul'un IŞİD'den alınmasına ilişkin daha kapsamlı iş birliğini öngören askerî protokol iki ülkenin yetkilileri tarafından dün Erbil'de imzalanmıştı.

Kaynak: AA

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum