1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Oruçlu Tutsaklara İsrail Zulmü
Oruçlu Tutsaklara İsrail Zulmü

Oruçlu Tutsaklara İsrail Zulmü

'Filistinli Esirleri Savunma Merkezi' Başkanı İsmail es-Sevabite, İsrail hapishanelerdeki Filistinli tutuklulara yönelik baskıların, Ramazan ayında da devam ettiğini belirtti.

A+A-

'Filistinli Esirleri Savunma Merkezi' Başkanı İsmail es-Sevabite, İsrail hapishanelerdeki Filistinli tutuklulara yönelik baskıların, Ramazan ayında da devam ettiğini belirtti. Sevabite, İsrail hapishanelerinde tutuklu bulunan Filistinlilerin iftar ve sahur vakitlerine riayet edilmediği, Ramazan ayında Müslümanlara saygı gös-terilmeyerek gündüz yemek dağıtıldığı, iftar yemeğinin de gece 11'den sonra verildiği ifade edildi.

İsrail'in, tutukluları, ibadetlerini ifa etmekten alıkoyduğunu söyleyen Sevabite, 'İsrail, Filistinli esirlerin, teravih namazını büyük odalarda cemaatle kılmak yerine, sadece hücrelerde kılmasına izin veriyor' diye konuştu. Hapishane yetkililerinin geçen hafta Nefha Cezaevi'ne sahur vaktinden iftar vaktine kadar aralıksız baskın yaptığını hatırlatan Sevabite, baskınlar sırasında güvenlik gerekçesiyle tutukluların soyunmaya zorlandıklarını da iddia etti. İsrail hapishanelerinde, 3 bin 930'u Batı Şeria ve Kudüs'ten, 456'sı Gazze'den, 192'si İsrail'de yaşayan Filistinlilerden, 32'si ise diğer Araplardan olmak üzere yaklaşık 4 bin 610 tutuklunun bulunduğu belirtiliyor.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT