Mısır'ın Darbe Bakanı: İhvan'ın Kaynakları Kurutulmalı

29.09.2014 16:43
Mısır'ın Darbe Bakanı: İhvan'ın Kaynakları Kurutulmalı
Mısır'ın Darbe Bakanı Samih Şükri, IŞİD'in mali kaynaklarının kesmeye yönelik önlem alındığı gibi, Müslüman Kardeşler'in Libya'daki kaynaklarının da kurutulması için adım atılması gerektiğini söyledi.

Darbeci Samih Şükri, Al Hayat Gazetesi'ne verdiği özel röportajda Mısır’ın Müslüman Kardeşler Teşkilatı'na yönelik, IŞİD’e uygulanan mali yaptırımlara benzer bir planının olup olmadığı sorusuna cevap verdi. Şükri, Müslüman Kardeşler'in Libya’daki kaynaklarının kurutulması gerektiğini söyleyerek bu konuda BM’nin devreye girmesinin bir çözüm olabileceğini ifade etti.

BM Genel Kurulu için New York’ta bulunan Şükri, Libya’daki devlet kurumlarının önemine vurgu yaparak bu kurumların söz konusu siyasi akıma karşı koyması gerektiğini söyledi. 

Şükri, Mısır’ın Libya’daki durumla ilgili Cezayir gibi komşu ülkelerle irtibat halinde olduğunu belirtti.

'Mısır koalisyona siyasi destek veriyor'

Mısır’ın ABD öncülüğünde oluşturulan uluslararası koalisyonda ortak olduğunu söyleyen Şükri, Mısır’ın koalisyondaki rolünün sadece IŞİD’i değil Irak, Suriye, Lübnan ve Nijerya gibi ülkelerdeki tüm ‘örgütleri’ bitirmek için siyasi destek sağlaması olduğunu belirtti.

Şükri, IŞİD’in Suriye’de bitirilmesi gerektiğini ancak bunun ülkedeki siyasi süreçle ilintili olmadığını söyledi. 

 Al jazeera ve Al Hayat Gazetesi 

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim