Kral Selman'dan Sisi'yi Kızdıracak Davet

22.10.2015 23:14
Kral Selman'dan Sisi'yi Kızdıracak Davet
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, Mısır’da darbecilerin idama mahkum ettiği din alimi Yusuf El Karadavi’nin ülkeye giriş yasağını kaldırdı ve Riyad’a davet etti.

Yusuf el Karadavi, Dünya Müslüman Alimler Birliği'nin Başkanlığını yapıyor. Mısırlı alim, ülkesindeki darbeciler tarafından terörist ilan edildi ve hakkında idam kararı verildi.

Kardavi, 3 Temmuz 2013’teki Mısır darbesine şiddetle karşı çıktı. O tarihte darbeye destek veren bir çok Arap lider tarafından Körfez ülkelerine girişine yasak getirildi.

Sonrasında Birleşik Arap Emirlikleri, Karadavi’nin başında bulunduğu Dünya Müslüman Alimler Birliğini terör örgütü listesine aldı. Mısır’daki darbeci Sisi yönetimi de Karadavi’yi terörist ilan etti.

Karadavi uzun süredir Katar’da bulunuyordu. Mısır darbesini desteklemeyen tek Körfez ülkesi olan Katar, hem Karadavi’ye hem Hamas lideri Meşal’e ev sahipliği yaptığı için dışlandı.

KARDAVİ'NİN YASAĞINI KALDIRIP ÜLKESİNE DAVET ETTİ

Arap dünyası, geçtiğimiz Şubat ayında tahta çıkan Suudi Kralı Selman Bin Abdülaziz’le birlikte İslam birliğinin sağlanması adına devrim niteliğinde hamlelere sahne oluyor.

Kral Selman Ekim ayı başında Katar’ın başkenti Doha’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliğini ziyaret eden Yusuf El Karadavi’yi ülkesine davet etti.

Kral Selman, Karadavi’ye uygulanan ülkeye giriş yasağını kaldırdı ve Karadavi ile birlikte Dünya Müslüman Alimler Birliğini de Suudi Arabistan’a davet ederek Riyad’da alimler birliği zirvesinin yapılmasını istedi.

BİR DAVET DE GANNUŞİ'YE

Kral Selman ayrıca Tunus Müslüman Kardeşler lideri Raşid Gannuşi’ye de bir davet gönderdi.

Ancak tüm bu hamleler Mısır’daki darbe yönetimiyle, darbenin destekçilerinden olan Birleşik Arap Emirliklerinde sert tepkiye neden oldu. Birleşik Arap Emirlikleri, söz konusu toplantının Riyad’da yapılamayacağını duyurdu.

Birleşik Arap Emirliği her ne kadar Suudi Arabistan’ın kontrolündeki bir ülke gibi görünse de Körfez ülkelerinde ciddi bir Batı yapılanması mevcut. Bu yapılanmanın etkisinde kalan yönetimler, statükolara karşı koymakta zorlanıyor.

Suudi Arabistan’da da benzer bir durum vardı. Şubat ayında Kral Selman’ın tahta çıkıp hemen sonrasında Riyad’daki Batı yapılanmasına neşter vurmasıyla, Suudi Arabistan diğer Körfez ülkelerine göre farklı bir dış politika uygulayabilir hale geldi.

Kral Selman’ın Mısır’daki darbe yönetimine tavrı belli. Bunun yanı sıra Müslüman Kardeşler Teşkilatıyla Suudi Arabistan yönetimi arasındaki buzlar eridi ayrıca Kral Selman’la birlikte Suudi Arabistan-Türkiye ilişkilerinde de önemli faaliyetler gerçekleştirildi.

Kral Selman döneminde Hamas lideri Halit Meşal’in de Riyad ziyareti gerçekleşti. Tüm bunların yanı sıra yasaklı olan bir çok İhvan mensubunun Suudi Arabistan’a gitmelerinin önü açıldı.

Tüm bunları yan yana koyunca Kral Selman’la birlikte Müslüman dünyasında, Müslüman Kardeşler ekseninde, Suriye krizi, Mısır darbesi, Yemen’deki İran işgali ve Filistin konusunda bir bütünlük sağlanması adına adımlar atıldığı görülüyor.

Taha Dağlı/haber7

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim