1. HABERLER

  2. HABER

  3. Konya'da 66 Kişiye 'Paralel Yapı'dan Gözaltı Kararı
Konya'da 66 Kişiye 'Paralel Yapı'dan Gözaltı Kararı

Konya'da 66 Kişiye 'Paralel Yapı'dan Gözaltı Kararı

Konya'da yürütülen 'paralel yapı' soruşturması kapsamında, 19 ilde operasyon başlatıldı. Aralarında eski emniyet müdürleri ve işadamlarının da olduğu 66 kişi hakkında gözaltı kararı var.

A+A-

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, 'paralel yapı' iddialarına ilişkin aylar önce soruşturma başlattı. Toplanan delillerin ardından, sabah saatlerinde Konya merkezli 19 ilde operasyon için harekete geçildi. Konya Valiliği dönemin il emniyet müdürü, eski emniyet müdürleri, mütevelli heyeti üyesi ve işadamlarının da aralarında bulunduğu 66 kişi hakkında mahkeme kararıyla gözaltı kararı olduğunu açıkladı.

Ankara'da aralarında bir işadamının da olduğu 8 kişi gözaltına alındı. Bitlis'in Tatvan ilçesinde ise bir polis memuru gözaltına alınırken, Muş'ta bir süre önce açığa alınan bir komiser aranıyor. Kilis Emniyet Müdürlüğü'nde görevliyken iki gün önce açığa alınan, hakkında yakalama kararı çıkarılan eski şube müdürü Cemil U. da ikametgâhında bulunamadı.

Şüpheliler işlemlerinin ardından operasyonun merkezi Konya Emniyet Müdürlüğü'ne sevk edilecek.

Valilik açıklamasında suçlamaların "Fethullahçı terör örgütüne üye olmak", "soruşturmanın, özel hayatın ve haberleşmenin gizliliğini ihlal etmek, gizlemek veya değiştirmek" olduğu belirtildi.

Dosya kapsamında Okyanus Şirketler Topluluğu'na "kumpas operasyonu"yla ilgili Konya Barosu avukatlarından M.O. ABD'ye gitmek için Konya Havaalanı'nda, sekreteri F.N.P. Selçuklu ilçesinde 11 Mayıs'ta gözaltına alındıktan sonra tutuklanmıştı. M.O. hakkında, "Fethullahçı terör örgütüne üye olma", "resmi belgede sahtecilik" ve "adli görevi kötüye kullanmak", F.N.P. hakkında ise "Fethullahçı terör örgütüne üye olma" suçlamaları vardı.

F.N.P'nin aracının bagajındaki, hukuk bürosundan aldığı tespit edilen 500 bin lira tutarındaki döviz, altın ve Türk Lirası ile ruhsatlı tabanca ve mermilere de el konulmuştu. Zanlı, "para ve altınların M.O'ya ait olduğunu", M.O.'nun ise bunları "gayrimenkul satışından elde ettiğini" söylemişti.

AA

HABERE YORUM KAT