1. HABERLER

  2. HABER

  3. KKTC Cumhurbaşkanı: Rum Tarafının Tavrı Hayal Kırıklığı
KKTC Cumhurbaşkanı: Rum Tarafının Tavrı Hayal Kırıklığı

KKTC Cumhurbaşkanı: Rum Tarafının Tavrı Hayal Kırıklığı

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Rum lider Anastasiadis’in, Kıbrıs'ta dönüşümlü başkanlığı kabûl etmeyeceğine yönelik açıklamalarına ilişkin, “Rum tarafının tavrı, ciddi bir hayal kırıklığıdır.” dedi.

A+A-

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecine ilişkin gazetecilere yaptığı açıklamada, Rum lider Nikos Anastasiadis’in iki taraf olarak “anlaştık” dediği konuları sâdece kendi penceresinden göründüğü şekilde aktardığını, tarafların uzlaşma noktalarının ancak iki tarafın birlikte açıklayabileceği hususlar olduğunu söyledi.

Anastasiadis’in Ada'da dönüşümlü başkanlığı kabûl etmediği yönündeki açıklamalarına da değinen Akıncı, “Mâlesef Rum tarafının süren bu tavrı bizim için ciddi bir hayal kırıklığıdır. Fakat şunu ifade edeyim ki Kıbrıs Rum halkı, bir Kıbrıslı Türk’ün âdil sürelerle ortak federal devletin başında bulunabilmesini hazmedemeyecekse bu anlaşma olmayacak demektir.” dedi.

Akıncı, Kıbrıs'ın hem iki kesimli iki toplumlu bir federasyon olacağını, hem de AB ilke ve değerlerine bağlı kalacağını kaydetti.

“Kıbrıs Türk Toplumu, Türkiye’nin Güvencesini İstiyor”

Müzakerelerde “garantiler” konusunun müzakerelerde en son garantör ülkelerin de olduğu beşli çerçevede ele alınacağını söyleyen Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz de, Türkiye de günü gelince bu konunun ele alınacağını defalarca duyurduk. Şimdiden garantilerin ortadan kalkacağı ve üstelik bizim de hemfikir olduğumuz iddiası yanlıştır. Kıbrıs Türk toplumunun Türkiye’nin güvencesinin devamını istediği ortadadır. Burada önemli olan, nasıl bir formül bulabiliriz ki Kıbrıslı Türkler kendini güvende hissederken, Kıbrıslı Rumlar bir tehdit algısı altında olmasınlar. Bunun yollarının bulunabileceği inancındayım ama zamanı gelince.”.

AA

HABERE YORUM KAT