1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. KATAR

  4. Katar Emiri Gazze’yi Ziyaret Edecek
Katar Emiri Gazze’yi Ziyaret Edecek

Katar Emiri Gazze’yi Ziyaret Edecek

Katar Emiri Halife Al Sani, Gazze’yi ziyaret ederek bir ilke imza atacak

A+A-

Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani’nin, İsrail’in Gazze’ye yönelik ambargosuna son vermeyi amaçlayan Gazze ziyareti için Mısır tarafında hazırlıklar tamamlandı.

Resmi kaynaklardan edinilen bilgilere göre, Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Rafah Sınır Kapısı’na en yakın noktada bulunan El-Ariş kentindeki askeri havaalanı, ziyaret için hazır hale getirilirken, sınır kapısındaki güvenlik önlemleri de artırıldı.

Katar, Gazze’de imar ve inşaat alanlarında Gazze Şeridi’ne 254 milyon dolarlık yatırım yapacağını açıklarken, yardım kapsamındaki 400 bin litre dizel yakıt, tankerler ile Rafah Sınır Kapısı’ndan Gazze’ye gönderilmeye başlandı. Katar İstihbarat Şefi Ahmet Nasır bin Casim Al Sani’nin geçen hafta Mısır’a yaptığı ziyarette, Katar’ın Gazze’ye yapacağı yardımların Rafah Kapısı’ndan geçirilmesi konusunda tarafların görüş birliğine vardıkları bildirildi.

İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ambargo kapsamında demir, elektronik teçhizat ve diğer ekipmanların Gazze Şeridi’ne geçişine izin verilmiyor. Katar yardımlarında bulunan ambargolu malzemenin, Mısır’ın onayı ile Gazze’ye geçirileceği kaydediliyor. Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani’nin Gazze Şeridi’ni ziyaret etmesi halinde Gazze’ye giden ilk devlet başkanı olarak bir ilke imza atacak. Al Sani, İsrail’in 2005 yılında Gazze’den çekilmesinin ardından, Gazze’yi ziyaret eden en üst düzey Arap yetkilisi unvanını alacak. Gazze Şeridi’ne daha önceki en üst düzey ziyaret 2010 yılında Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa tarafından gerçekleştirilmişti. İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu da Gazze’yi ziyaret etmişti. Katar Emiri Hamad bin Halife Al Sani’nin Gazze ziyaretine ilişkin birçok ayrıntı, güvenlik nedeniyle gizli tutuluyor.

HABERE YORUM KAT

9 Yorum