1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. IŞİD Aziziye'nin Bir Kısmını Ele Geçirdi
IŞİD Aziziye'nin Bir Kısmını Ele Geçirdi

IŞİD Aziziye'nin Bir Kısmını Ele Geçirdi

Suriye'de IŞİD'in, Haseke kentindeki Aziziye bölgesinin bir kısmında denetimi ele geçirdiği ve şiddetli çatışmaların yaşandığı bildirildi.

A+A-

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD güçleri, ülkenin kuzeydoğusunda bulunan Haseke'deki Aziziye bölgesinin bir kısmını ele geçirdi ve buradaki Vatan Hastanesi yakınlarına kadar ilerledi.

Haseke'nin Batı Nişva, güney ve doğu kesimlerinde IŞİD ile bazı Kürt grupların desteklediği rejim güçleri arasında şiddetli çatışmaların yaşandığını ifade eden kaynaklar, IŞİD güçlerinin Merkezi Hapishaneye saldırarak bir kısmını ele geçirdiğini ve ele geçirilen kısımdaki tüm tutukluları serbest bıraktığını kaydetti.

Kaynaklara göre, Esed güçlerine ait savaş uçakları ile helikopterlerin hapishane çevresini yoğun bir şekilde bombalamasının ardından IŞİD güçleri geri çekildi. Buna karşın IŞİD güçleri, Gazale bölgesindeki askeri kontrol noktasına bomba yüklü araçla saldırdı, çok sayıda rejim askeri öldü.

Haseke'deki siviller güvenli Kamışlı bölgesine sığınıyor

Öte yandan, Haseke'deki çatışma bölgelerinden binlerce kişinin güvenli gördükleri Kürt bölgelerine sığındığı ancak PYD'nin, sadece Kürt kefil bulmaları durumunda Arapların bölgeye girişine izin verdiği belirtildi.

Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, Haseke'de yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden siviller, PYD'nin kontrolünde bulunan, Türkiye sınırındaki Kamışlı'ya sığınıyor. Haseke'den gelen Kürtlerin geçişine izin verilirken, Arapların ise ancak Kürt bir kefil bulmaları durumunda Kamışlı'ya girebildiği ifade edildi.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT