İşgal Geride 1 Milyon Dul Kadın Bıraktı

06.12.2011 04:37
İşgal Geride 1 Milyon Dul Kadın Bıraktı
Irak'ta sayıları 1 milyonu aşan dul kadınlar son derece zor koşullarda yaşıyor.

2003'teki Amerikan işgali ile ardından gelen etnik ve dini çatışmalar, Irak'ta 100 binlerce kadının dul kalmasına neden oldu. Bugün bu kadınların büyük bölümü çocukları ile birlikte son derece olumsuz şartlarda yaşıyor.

Bütün savaşlarda olduğu gibi Irak'ta da en ağır bedeli ödeyenler; kadınlar ile çocuklar. Resmi rakamlara göre, bir milyon, bazı insan hakları örgütlerine göre ise bir buçuk milyon dul kadın var.

Her 5 dul kadından 3'ü 2003'teki Amerikan işgalinden sonra eşini kaybetmiş...

Başkent Bağdat'ın güneyindeki Dora'da, onbinlerce dul kadın, çocuklarıyla, hükümet tarafından yaptırılan prefabrik evlerde yaşıyorlar.

Evlerin çoğunda su, elektrik yok. Altyapı çalışmaları yetersiz. Kadınlar, 30 metrekarelik bir evde, son derece kötü şartlarda çocuklarıyla yaşam mücadelesi veriyor.

Bil dul kadın, "Kullanılmış çaydanlık, fincan ve havlu gibi şeyler satarak para kazanmaya çalışıyorum. Eşim bize düşkündü, çok güzel bir hayatımız vardı" dedi.

Amerikan askerlerinin yıl sonunda çekilecek olması Iraklı dul kadınları mutlu ediyor:

"Özgürlük, demokrasi vaatleri ile ülkemize geldiler. 8 yıl boyunca kan ve gözyaşından başka bir şey görmedik. Eşimi, amcamı, kardeşlerimi kaybettim, Amerikan askerlerinin artık gitmesini istiyorum çünkü oğlumu da kaybetmek istemiyorum."

TRT

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim