1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak'ta Haşdi Şabi'ye Dokunulmazlık Yasası
Irak'ta Haşdi Şabi'ye Dokunulmazlık Yasası

Irak'ta Haşdi Şabi'ye Dokunulmazlık Yasası

Irak'ta Sünni sivillere yönelik insanlık suçu işleyen Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye "dokunulmazlık" verilmesi için hazırlanan yasa tasarısı Sünnileri kaygılandırıyor.

A+A-

Irak Meclisi'nde Şii lider Ammar el-Hekim'e bağlı Muvatın Grubu, içinde barındırdığı silahlı grupların İran'a yakınlığıyla bilinen Haşdi Şabi'ye dokunulmazlık için yasa tasarısı hazırladığı ve bunu meclisten geçirmeyi planladığı belirtildi.

AA muhabirine konuşan Muvatın Grubu Milletvekili Muhammed Leggaş, Haşdi Şabi'ye dokunulmazlık içeren yasa tasarısını meclise sunacaklarını ifade ederek, tasarının meclisten geçerek yasal statüye kavuşacağını ileri sürdü.

Sünniler kaygılı

Sünni Milletvekili Raad Dehleki, Irak'taki yasalar Cumhurbaşkanı ve Başbakana dahi dokunulmazlık vermediğini, bu hakkın sadece milletvekillerine tanındığını belirterek, söz konusu milis gücüne dokunulmazlığın verilmesi anayasanın ihlali ve tehlikeli bir adım olacağını belirtti.

"Haşdi Şabi hiçbir yasası bulunmayan ve yasal olmayan gayri meşru bir yapıdır." diyen Dehleki, "Sünni sivillere karşı ihlallerde bulunan bu yapıya dokunulmazlık verilmesine karşı çıkacağız ve oylamada ret oyu kullanacağız." ifadelerini kullandı.

"İmkansız bir durum"

Sünni Milletvekili Mahasin Hamdun da, Haşdi Şabi'ye dokunulmazlık öneren yasa tasarısına şiddetle karşı olduklarını belirterek, "Bu tasarının yasalaşmasını onaylarsak bunların (Şii milis) halkımıza (Sünni) karşı yaptıklarını meşrulaştırmış olacağız ve aynı zamanda DAEŞ'in kontrolünde bulunan Musul ve diğer bölgelerde tekrar insan hakları ihlalinde bulunmalarının önünü açmış olacağız. Bu da bizim açımızdan imkansız bir durumdur." diye konuştu.

"Haşdi Şabi'nin işlediği suçlar belgelendi"

Bağdat İnsan Hakları Merkezi Başkanı Muhanned İsavi konuyla ilgili AA'ya yaptığı değerlendirmede, şunları söyledi:

"Haşdi Şabi, mezhepsel arka planı olan, birçok terör eyleminde bulunan ve hukuk açısından insanlığa karşı suç olarak sayılan eylemlerde bulundu. Bu yapıya ait milislerin Bağdat kemeri denilen bölge, Enbar, Salahaddin ve Diyala'daki sivillerin canına ve malına yönelik işlediği suçlar belgelendi. Bu yasanın hazırlanması suç işleyenlerin yargılanmasının önünü kapatmayı hedefliyor. Ayrıca bu tasarıyı hazırlayan siyasi grupların Haşdi Şabi'nin suç işlediğini kabul ettiği ve bunu örtbas ederek korumak istediklerini de gösteriyor."

"Terörle mücadele etmesi Haşdi Şabi'ye terörist grupların yaptığının benzerini sivillere karşı yapmasını mubah kılmıyor." diyen İsavi, bu tasarının yasalaşmasıyla ülkedeki bazı siyasi ve dini (Şii) liderlerin de işlediği suçlardan dolayı güvence altına alınmasının amaçlandığını aktardı.

"Daha fazla katliama imza atacak"

İnsanlık suçu işleyenlerin korunması, hayatını kaybedenlerin hak ve hukukunu hiçe sayan bu tasarının meclisten geçmemesi gerektiği çağrısında bulunan İsavi, "Bu tasarı yasalaşırsa Haşdi Şabi daha fazla insanlık suçu işleyecek ve katliama imza atacak. Şayet tasarı meclisten geçerse veto için federal mahkemeye başvuruda bulunacağız." dedi.

Irak hükümetinin Haşdi Şabi'ye bağlı silahlı grup mensuplarını işledikleri suçtan dolayı tutuklayıp yargıya teslim etmediğini ifade eden İsavi, hükümeti bunların yaptığı suçları görmezden geldiğini dile getirdi.

HABERE YORUM KAT