1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Iraklı Çocuğun 2003'teki Ölümünden İngiliz Askerleri Sorumlu Bulundu
Iraklı Çocuğun 2003'teki Ölümünden İngiliz Askerleri Sorumlu Bulundu

Iraklı Çocuğun 2003'teki Ölümünden İngiliz Askerleri Sorumlu Bulundu

İngiltere'de Irak'ın işgali dönemindeki sivil ölümlerini soruşturan bir yargıç, 2003 yılında Basra'da bir Iraklı çocuğun boğularak ölümünden İngiliz askerlerinin sorumlu olduğuna hükmetti.

A+A-

Yargıç dört İngiliz askerinin çocuğu kanala girmeye zorladıklarını ve boğulmasına seyirci kaldıklarını söyledi.

Fakat olaydan 13 yıl sonra tamamlanan soruşturma, bir yargılama niteliği taşımıyor.

Bakanlık sözcüsü, "Bu çok ciddi bir olaydı ve bunun için çok üzgünüz. İngiliz askerlerinin hatalarını soruşturmaya kararlıyız ve olayı araştıran yargıç George Newman'ın bulgularını da böyle bir olayın tekrar yaşanmaması için kullanacağız" ifadelerini kullandı.

İşgâl esnasında Mayıs 2003'te bir sanayi yerleşkesinde yağma yaptığı iddiasıyla gözaltına alınan Kerim Ali, diğer üç şüpheliyle birlikte İngiliz askerleri tarafından "ders olsun diye" Şatt-ül Basra kanalına atıldı. 15 yaşındaki çocuk yüzme bilmediği için suda çırpınırken askerler seyretti, çocuk boğularak can verdi.

Olay hakkında başlatılan soruşturma ve hazırlanan raporda, Yüksek Mahkeme Yargıcı George Newman, 'çocuğun kanala atılmadan önce de vücudunda darp izleri olduğunun tespit edildiğini' söyledi. Rapora göre çocuğun kesin ölüm nedeni, askerlerin bariz biçimde boğulan çocuğa yardım etmeyişiydi.

Askerler tarafından kanala atılan diğer mağdur Ayad Salim Hanon, ifadesinde olayın öncesinde askerler tarafından uzun süre dövüldüklerini söylemişti. Mahkemede kanıt sunmayan ve isimleri açıklanmayan askerler, 2006 yılında tüm suçlamalardan aklanmışlardı.

2003'te Irak'ın ABD öncülüğündeki işgâlinde yaşanan insan hakları ihlâlleri ve askerlerin işkencelerine dair başlatılan çok sayıda soruşturma sonuçsuz kalmıştı.

Kaynak: AA, Daily Mirror

HABERE YORUM KAT