1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. İngilizler, Darbe Karşılığında Kürt Aşiretlerin Borcunu mu Ödedi?
İngilizler, Darbe Karşılığında Kürt Aşiretlerin Borcunu mu Ödedi?

İngilizler, Darbe Karşılığında Kürt Aşiretlerin Borcunu mu Ödedi?

AK Partili Orhan Miroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında ikinci bir darbe girişimi söylentilerini değerlendirdi.

A+A-

AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu, aşiretlerin ikinci bir darbe girişimine destek vereceği iddialarını sert bir dille eleştirerek, “Yıllardır Şeyh Sait'in İngiliz ajanı olduğu iddiaları devlet aklı sözkonusu olduğunda ne gibi sonuçlara yol açtığını bilmeyen yoktur” dedi.

Miroğlu, emekli Albay Atilla Uğur'un bir gazeteye verdiği röportajda önümüzdeki aylarda Türkiye'nin işgal edileceği ve Doğu'daki bazı aşiretlerin bankalara olan kredi borçlarının İngiliz istihbarat görevlileri tarafından kapatıldığı iddiasını eleştirdi.

AK Parti Mardin Milletvekili Miroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, "HDP'ye oy veren aşiretler dahil Kürt aşiretlerinin istediği barış ve demokrasi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının devam etmesidir" ifadelerini kullandı.

“Bu iddiayı ortaya atan beyefendinin elindeki bilgi ve belgeleri açıklamasını bekliyoruz” Orhan Miroğlu şunları söyledi:

"Kürt aşiretlerinin banka borçlarını Türkiye'de İngilizler kapatıyor dediğiniz zaman milyonlarca mensubu olan bir toplumsal yapıyı suçlamış olursunuz. İngilizler hangi aşiretin borcunu ödemiştir? Daha dün mensupları suikaste uğrayıp hayatını kaybeden binlerce korucusu olan Jırkiler'in mi? Ramanlıların, Mıhallemilerin, Omeryanlılar'ın mı? Yoksa CHP Genel Başkanı Kemal KIlıçdaroğlu'nun aşireti Kureyşanlılar'ın mı?”

Yüzyıl sonra benzer bir iddiayla karşı karşıya kaldıklarını dile getiren Miroğlu şöyle devam etti:

“Yıllardır Şeyh Sait'in İngiliz ajanı olduğu iddiaları devlet aklı sözkonusu olduğunda ne gibi sonuçlara yol açtığını bu ülkede yaşayıp da bilmeyen yoktur. Alavere dalavere Kürt Mehmet nöbete. Olabilirse eğer 15 Temmuz'un ve muhtemel yeni darbe girişiminin bile faturasını Kürtler'e çıkarmaya çalışıyorlar. Oysa HDP'ye oy veren aşiretler dahil Kürt aşiretlerinin istediği barış ve demokrasi Türkiye Cumhuriyeti yurttaşlığının devam etmesidir.”

Aşiretleri İngilizlerle işbirliği yapan kurumlar olarak göstermek hakkaniyetle bağdaşmadığını altını çizen AK Partili vekil şunları ekledi:

“Kürtlere, aşiretlere şüpheyle bakmak yerine FETÖ'yü bu güce ulaştıran gerçek sebepler araştırılmalı ve bunlarla mücadele edilmelidir. Sözkonusu iddianın sahibini bir aşiret mensubu olarak özür dilemeye, MİT'i aşiretlerimizi son derece üzen bu açıklama konusunda aydınlatıcı ve rahatlatıcı bir açıklama yapmaya davet ediyorum."

Kaynak: Rudaw

 

HABERE YORUM KAT

2 Yorum