1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IKB kaynakları: ABD Erbil'de Askeri Üs Kuruyor
IKB kaynakları: ABD Erbil'de Askeri Üs Kuruyor

IKB kaynakları: ABD Erbil'de Askeri Üs Kuruyor

Irak Kürt Bölgesi kaynakları, ABD yönetiminin Erbil kentinde Saddam döneminden kalma eski bir askeri havalimanında askeri üs kuracağını öne sürdü, "Çalışmalara başlandı" dedi.

A+A-

Anadolu Ajansı’na konuşan Kürt Bölgesel Yönetimi'nden (IKBY) bir kaynak, ABD'nin, Saddam Hüseyin döneminden kalan Erbil il sınırındaki Herir Askeri Havalimanı'nı üsse çevireceğini ileri sürdü.

Yetkili, ilgili kararın kendilerine ulaşmasından sonra havalimanını boşaltma çalışmasına başladıklarını söyledi.

Herir Askeri Havalimanı'nı bir hafta içinde boşaltacaklarını aktaran yetkili, yabancı ülke firmalarının da malzemelerini başka bölgelere taşıdığını ifade etti.

Adını açıklamak istemeyen bir başka yetkili de "Peşmerge Bakanlığı ve ABD askeri komutanlarından oluşan bir heyet, geçen ay burayı ziyaret etti. Daha sonra dört defa havalimanını incelemeye geldiler. Bu bölge, Türkiye, İran, Suriye ve Irak'a yakınlığı nedeniyle stratejik öneme sahip. Bu nedenle ABD'liler, bu üssü bir kez daha kullanmak istiyor" dedi.

Herir Havalimanı, Irak'ın devrik başkanı Saddam Hüseyin döneminde askeri havalimanı olarak kullanılıyordu. Baas rejiminin 2003'te yıkılmasının ardından ABD, bir süre burayı askeri bölge olarak kullanmıştı. Uçak pistlerinin hazır olduğu havalimanı, İran'a 60 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

 Al Jazeera ve AA

HABERE YORUM KAT