1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Hama'da Esed Güçlerine Darbe
Hama'da Esed Güçlerine Darbe

Hama'da Esed Güçlerine Darbe

Suriyeli muhaliflerin Hama kırsalında yer alan Tel Salba kontrol noktasının denetimini sağladığı, 20 Esed askerinin çatışmalarda öldürüldüğü bildirildi.

A+A-

Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC) tarafından yapılan açıklamada, direnişçilerin Hama kentinin batısında yer alan Salba askeri kontrol noktasının denetimini sağladığı, bölgedeki şiddetli çatışmalarda 20 Esed askerinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, muhaliflerin Hama kenti çevresinde stratejik yerlerde bulunan Morik ilçesi ile bazı köylerin de denetimini sağladığı ifade edildi.

AA muhabirine bilgi veren Hama Medya Merkezi Sözcüsü Sair Hamavi, silahlı muhalifler, Hama çevresindeki askeri kontrol noktalarına saldırarak bölgede ilerlediğini söyledi.

Kent çevresinde ve Şam'ın kuzeyindeki Kalamun bölgesinde direnişçilerin önemli ilerlemeler kaydettiğini dile getiren Hamavi, silahlı muhaliflerin Kalamun bölgesinde içerisinde Hizbullah milislerin de bulunduğu her gün onlarca rejim askeri ile Şebihayı öldürdüğünü vurguladı.

"Kalamun Hizbullah Militanlarına Mezar Oldu"

"Kalamun bölgesinin Hizbullah militanlarına mezar olduğunu" ileri süren Hamavi, "İran ve Irak'tan Suriye'ye müdahale eden Şii gruplar ile Lübnan Hizbullah'ına mezar olan Kalamun bölgesinde, her gün muhalifler ilerliyor. Muhalifler, Morik ilçesini ele geçirilmesinin ardından, Halep-Hama karayolunun da kontrolünü sağladı. Rejim, Hama üzerinden Halep'e artık askeri yardımda bulunamıyor" dedi.

"Morik'te çok sayıda Hizbullah komutanı, girdiği çatışmada öldürüldü" diyen Hamavi, "Rejim güçleri Halep, Humus ve Şam'ın kırsal bölgelerinde büyük zayiat vermeye devam ediyor. Suriye Ordusu kara gücünü kaybettiği için rejim havadan sivil yerleşim yerlerini kızgınlığından dolayı bombalıyor" ifadelerini kullandı.

 

HABERE YORUM KAT