Hama Zindanındaki Esirler Rejim Güçlerini Tutsak Aldı

30.05.2016 08:52
Hama Zindanındaki Esirler Rejim Güçlerini Tutsak Aldı
Suriye'de rejim güçlerinin kuşatması altında bulunan Hama hapishanesindeki mahkumlar, rejim yetkililerini ve yüksek rütbeli bir polis memurunu esir aldı.

Olayı doğrulayan İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, mahkumlar tarafından kaçırılanlar arasında hapishane müdürü ile 9 rejim yetkilisinin olduğunu açıkladı. İsyanın rejim tarafından idam edilecek 13 mahkumun adının açıklanmasından sonra gerçekleştiği belirtildi. Hama hapishanesinde Mayıs ayı başından bu yana çıkan isyanlar rejimin sert müdahalesi ile bastırılmaya çalışılıyor.

İşkence hapishanesi

Hama hapishanesinde yaklaşık bin siyasi tutuklu bulunuyor. Hapishanede, geçen yıl Ağustos ayında rejimin mahkumlara işkence ve şiddet dolu uygulamaları nedeniyle isyan çıkmıştı. Hapishaneye göz yaşartıcı gazla müdahalede bulunan Esed rejimi, ortalığı yatıştırmak için geri adım atmak zorunda kalmıştı. 2 Mayıs'ta başlayan isyan sonucu rejim güçleri hapishaneyi kuşatarak, göz yaşartıcı gazla tutukluların isyanına müdahale etmişti. Tutukluların rejimden bir albay, 2 yüzbaşı ve birkaç güvenlik mensubunu alıkoymasının ardından taraflar müzakere başlatmıştı. Müzakereler sonucu, mahkumlar iki yüzbaşıyı serbest bırakmış, rejim de 200 mahkumu serbest bırakmayı ve 5 siyasi tutuklunun idamını iptal etmeyi kabul etmişti.

Yeni Şafak

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim