1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Halep'teki Sahra Hastaneleri Zor Durumda!
Halep'teki Sahra Hastaneleri Zor Durumda!

Halep'teki Sahra Hastaneleri Zor Durumda!

Rusya ve Beşşar Esed hava kuvvetlerinin, Halep'te hastane ve sağlık merkezlerini hedef alması, bölgedeki sahra hastanelerinin yükünü arttırıyor.

A+A-

Suriye’de ilaç, tıbbî ekipman ve kadro yetersizliğinin yol açtığı imkânsızlıklar nedeniyle zâten zor durumda bulunan sahra hastaneleri, Rusya ve Beşşar Esed hava kuvvetlerinin, Halep'te hastane ve sağlık merkezlerini hedef alması nedeniyle kısıtlı imkânlara rağmen daha çok sayıda hastaya hizmet vermeye çalışıyor.

“Malzemelerimizin Birçoğunu Kaybettik”

AA muhabirine konuşan, Halep'teki bir sahra hastanesi yetkilisi Hasan el-Hac, son saldırılarda doktor ve gönüllü pek çok sağlık çalışanın hayatını kaybettiğini söyledi.

Tüm imkânsızlıklara ve tehlikelere rağmen bir avuç insanın sahra hastanelerinde hizmet vermeye devam ettiğini kaydeden el-Hac, “İlaç ve tıbbî cihaz noksanlıkları had safhada. Hastane ve sağlık merkezlerine yönelik devam eden bombardımanlar sırasında doktor ve gönüllü sağlık çalışanlarının yanı sıra malzemelerimizin birçoğunu kaybettik.” dedi.

Hâlihazırda kullandıkları cihazların pek çoğunun eski olduğunu, bazılarının da fazla kullanılmaktan dolayı deforme olduğunu ve işlevini yerine getiremediğini kaydeden el-Hac, sahra hastanelerinde başta nörolojik hastalıklar, kalp ve astım olmak üzere genel anlamda ilaç sıkıntısı yaşandığını aktardı.

Esed Rejimi ve Rusya Hastaneleri Hedef Alıyor!

Sahra hastanesinde anestezi uzmanı olan Dr.Ebu Amir el-Halebî de “Rusya savaş uçaklarının Halep'teki hastaneleri vurması, kentteki sahra hastanelerinin yükünü artırdı. Zâten zor durumda bulunan sahra hastaneleri, kısıtlı imkânlara rağmen şimdi daha çok sayıda hastaya hizmet vermeye çalışıyor.” diye konuştu.

Geçen nisan ayında Halep'teki Kudüs Hastanesi'nin vurulmasının kendilerini ciddi şekilde etkilediğini belirten el-Halebî, Rusya ve rejim güçlerine ait savaş uçaklarının son dönemde hastane, sağlık merkezleri, ambulans ve sağlık çalışanlarına yönelik düzenlediği saldırıların, Halep'teki insanî durumun vahim boyutlara ulaşmasına neden olduğunu ifade etti.

Ambulanslar Vuruluyor!

Halep'te direnişçilerin kontrolünde bulunan bölgelerdeki Sağlık Müdür Yardımcısı ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Rafet Taha ise “Sağlık merkezlerine sistematik şekilde düzenlenen saldırılar nedeniyle geçen dönem bizim için çok çetin geçti. Savaş uçakları geçen ay 4 ambulansı vurdu.” dedi.

HABERE YORUM KAT