Gül İçin Yargılama Talebi

29.08.2014 14:59
Gül İçin Yargılama Talebi
İşçi Partisi, 11. Cumhurbaşkanı AGül'ün 'Kayıp Trilyon' davası kapsamında yargılanması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na dilekçe verdi.


İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Cengiz, Ankara Adliyesi önünde yaptığı açıklamada, görev süresi dün sona eren Gül'ün, kamuoyunda "kayıp trilyon" olarak bilinen davanın şüphelileri arasında bulunduğunu söyledi.

Gül'ün, dokunulmazlığı nedeniyle yargılanmadığını ifade eden Cengiz, "Gül'ün, Cumhurbaşkanlığı sıfatı sona erdiğinden, artık hiçbir şekilde dokunulmazlığından söz edilemez. Abdullah Gül'ün de diğer sanıklar gibi yargılanması gerekmektedir" diye konuştu.


TAKİPSİZLİK KARARI VERİLMİŞTİ

Gül hakkında ''özel evrakta sahtecilik'' ve ''2820 sayılı Siyasi Partiler Kanunu'na aykırılık'' iddialarından soruşturma yürüten Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı takipsizlik kararı vermişti. 

Emekli Yargıtay üyesi Cahit Nalbantoğlu bu karara itiraz etmişti. İtirazı değerlendiren Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi, takipsizlik kararını kaldırmıştı. 

İtiraz üzerine verilen kararlar kesin nitelik taşıdığından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararının "kanun yararına bozulması" istemiyle Yargıtaya götürülmesi için Adalet Bakanlığı’na başvurmuştu. 
Bakanlık da istemi yerinde görerek takipsizliğin kaldırılmasına ilişkin kararı "kanun yararına" bozmuştu.

aw6rr_1409307567_0948.jpg

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim