1. HABERLER

  2. HABER

  3. “Gördüğümüz Zenci Muamelesi Artık Bitecek”
“Gördüğümüz Zenci Muamelesi Artık Bitecek”

“Gördüğümüz Zenci Muamelesi Artık Bitecek”

Avukat Figen Şaştım, Danıştay'ın başörtüsü ile avukatlık yapmanın önündeki engeli kaldırmasını değerlendirdi.

A+A-

Başörtüsü ile avukatlık yapılmasının önündeki engel, Danıştay tarafından kaldırıldı. Konuyla ilgili başvuruyu yapan Avukat Figen Şaştım, kararı değerlendirdi. Şaştım, “Bu kararla, yıllardır bize reva görülen zenci muamelesi ortadan kalkacaktır” dedi.

Danıştay’ın başörtülü avukatların duruşmalara girmesine izin veren kararına ilişkin başvuruyu yapan Avukat Figen Şaştım, İHA muhabirine açıklamalarda bulundu. Yıllardır maruz kaldığı haksızlığın nihayete ermesi gerektiğini düşündüğü için bu başvuruyu yaptığını belirten Şaştım, “Ankara 3. İdare Mahkemesi’ne başvurarak Barolar Birliği’nin yayınladığı meslek kurallarının 20. maddesinin ve hakkımda düzenlenen idari işlemin iptali için dava açtım. İdare Mahkemesi görev açısından dosyayı reddederek Danıştay’a gönderdi. Dün itibariyle basın yayın organlarında haberi gördüm. Başka başvuran da olabilir diye düşündüm ama Danıştay’ın internet sitesinde konuyu incelediğimde kendi başvuruma ilişkin karar çıktığını gördüm” diye konuştu.

Kararı duyduğunda çok duygulandığını belirten Şaştım, “İnançlı bir insan olarak Allah’a şükrettim. Sonrasında da tebrik telefonları ile nefes almaya fırsat bulamadım. Bu kararla birlikte artık başörtülü avukatlar, Türkiye’de yargının her aşamasında, duruşmalarda, mahkemelerde, adliyelerde başörtülü bir şekilde görev yapabilecek ve başörtülü kimlik kartını alabilecekler. Bu konuda Türkiye’deki başörtülü avukatların uğradığı haksızlık, ayrımcılık, insan hak ve özgürlüklerine ket vurur derecede başımıza gelen duruşmalara girme yasağı, bu kararla birlikte aşılmış olacak. Başörtülü avukatlar duruşmalara katılabilecek. Yasal anlamda anayasada, avukatlık kanununda başörtülü olarak duruşmalara girmemize engel hiçbir düzenleme yoktu. Tamamen Barolar Birliğinin yetki gaspında bulunarak Anayasa ve yasanın üstünde bulunarak yaptığı bir düzenleme mevcuttu. Meslek kuralının 20. maddesi vardı. Artık bu madde kalkmış oldu” ifadelerini kullandı. (İHA)

 

HABERE YORUM KAT