1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Gazze'de Ramazan Bayramı Bilançosu: 328 Şehit
Gazze'de Ramazan Bayramı Bilançosu: 328 Şehit

Gazze'de Ramazan Bayramı Bilançosu: 328 Şehit

İsrail'in Gazze Şeridi'ne Ramazan Bayramı'nda düzenlediği saldırılarda 328 kişinin hayatını kaybettiği, 980 kişinin yaralandığı bildirildi.

A+A-

Gazze'de görevini fiilen sürdüren eski Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "İsrail saldırılarında bayram boyunca çoğunluğu kadın ve çocuk 328 kişi hayatını kaybetti, 980 kişi yaralandı" dedi.

Kudra, bayramın ilk günü 43 kişinin hayatını kaybettiği, 260 kişinin yaralandığı, ikinci günü ise 154 kişinin yaşamını yitirdiğini, 260 kişinin yaralandığını belirtti.

Eşref el-Kudra, bayramın son gününde 131 Filistinlinin hayatını kaybettiğini, 460 kişinin yaralandığını açıklamıştı.

İsrail bayramda pazar yeri ile okulu vurdu

Bayramın son günü İsrail, Filistinli sığınmacıların bulunduğu Gazze'deki Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Kuruluşu'na (UNRWA) bağlı bir okulu ve Gazze'nin doğusundaki Şucaiyye Mahallesi'nde bulunan bir pazar yerini de vurdu. 

Savaş uçaklarının, Şucaiyye'deki pazar yerine düzenlediği saldırıda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 17 kişi şehit olmuş, 200 kişi yaralanmıştı. Filistinli sığınmacıların bulunduğu UNRWA'ya ait bir okula düzenlenen saldırıda ise 15 kişi hayatını kaybetmiş, en az 100 kişi yaralanmıştı.

İsrail camileri de bombaladı

Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları Gözlemevi Gazze Şube Başkanı Rami Abduh da yaptığı açıklamada, İsrail'in bayram boyunca Gazze'ye düzenlediği saldırılarda 9'u tamamen 13'ü kısmen 22 caminin yıkıldığını söyledi.

Öte yandan, Filistin uzlaşı hükümeti Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın verilerine göre, İsrail'in bayramda Gazze'ye havadan, karadan ve denizden düzenlediği saldırılarda, 166 ev tamamen, bin 281 ev ise kısmen zarar gördü. 

Saldırılar başladığından bu yana toplam 2 bin 600 evin yıkıldığı, 25 bin 390 yerleşim biriminin hasar gördüğü belirtilirken, 3 bin 500 yerleşim biriminin ise tamamen kullanılamaz hale geldiği kaydedildi.

İsrail bayram boyunca Gazze'ye  havadan bin 664, denizden 6 bin 258, karadan 18 bin 889 olmak üzere 26 bin saldırı düzenledi.

İsrail, 7 Temmuz Pazartesi günü "Koruyucu Hat" adıyla Gazze'ye yönelik hava ve denizden saldırılar başlatmış, 17 Temmuz Perşembe günü de karadan saldırıya geçmişti. 

AA

HABERE YORUM KAT