1. HABERLER

  2. HABER

  3. MEDYA

  4. 'Fırat Kalkanı' Dünya Basınında Geniş Yankı Buldu
'Fırat Kalkanı' Dünya Basınında Geniş Yankı Buldu

'Fırat Kalkanı' Dünya Basınında Geniş Yankı Buldu

Türkiye’nin, başlattığı "Fırat Kalkanı Operasyonu" dünya basınında geniş yer buldu.

A+A-

Amerika

Washington Post gazetesi konuya ilişkin haberinde, Türkiye'nin, Suriye'de IŞİD'e karşı en büyük askeri eylemini başlattığını, Türk uçakları, topları ve özel operasyon birliklerinin, 500-700 arası Özgür Suriye Ordusu askeriyle beraber harekete geçtiğini belirtti.

Operasyona ABD'nin de katıldığı vurgulanan haberde, ABD gözlem uçaklarının istihbarat uçuşu yaptıkları, ABD'li danışmanların da operasyona destek verdiği kaydedildi.

New York Times gazetesi de Türkiye ve uluslararası koalisyonun IŞİD'in sınırdaki son tutunma noktasını kurtarma amacıyla operasyon başlattığını duyurdu.

Operasyonun zamanlamasına da dikkat çekilen haberde, ortak harekatın ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'ın Ankara ziyaretinden saatler önce başladığı, bunun "Türkiye'deki başarısız darbe girişiminin ardından iki ülke arasında artan tansiyonun düşürülmesi amacı taşıyormuş göründüğü" belirtildi.

Haberde, operasyonla Türkiye'nin IŞİD'e karşı mücadelede önemli bir inisiyatif aldığı, bunun yanı sıra Türkiye'nin YPG'nin ilerleyişini önlemeyi de amaçladığı kaydedildi.

CNN de Türkiye'nin Karkamış'a atılan roketlerin ardından üç gündür top atışıyla Suriye'deki hedefleri vurduğu, bugün de tank ve özel birliklerle Suriye'ye girdiğini bildirdi.

Amerika'nın Sesi kuruluşu da bir ABD'li yetkilinin, operasyona ABD olarak hava desteği verdikleri açıklamasını haberleştirdi. Haberde ABD'li yetkilinin, "Türklerinin IŞİD'i sınırlarından uzaklaştırmalarına yardım etmek istiyoruz." sözlerine yer verildi. 

Almanya

Almanya'nın en fazla satan gazetesi "Bild", "Erdoğan Suriye’ye yürüdü" başlığıyla duyurduğu haberinde, Türkiye ve ABD öncülüğündeki koalisyonun Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı askeri operasyon başlattığı ifade edildi. Haberde, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bugün yaptığı açıklamalara da yer verdi.

"Die Welt" gazetesi ise "Türkiye Suriye’nin topraklarına girdi" başlığını kullanarak, Karkamış’a atılan roketlerden sonra Türkiye’nin Suriye topraklarına askeri harekat başlattığı ifade edildi.

"Türk ordusu terör örgütü IŞİD’e karşı büyük çapta bir taarruz başlattı" ifadesine yer veren Frankfurter Allgemeine gazetesi de Amerikan savaş uçaklarının desteğiyle Suriye’nin kuzeyindeki mevzilerin vurulduğu belirtildi.

"Süddeutsche Zeitung" gazetesi ise "Türkiye, Suriye sınırından tanklar gönderdi" başlığıyla verdiği haberde, operasyonun hedefinin, terör örgütü IŞİD’in Türkiye sınırındaki son kalelerinden Cerablus olduğu ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın terörist tehdidine son vermek istediği kaydedilen haberde, operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden Ankara’ya gelmeden birkaç saat önce başladığı belirtildi.

İngiltere

İngiliz basını da IŞİD'e yönelik Fırat Kalkanı Operasyonu'na geniş yer verdi.

İngiliz yayın kurumu BBC, internet sitesinden operasyonu, "Türk tankları Suriye'nin kuzeyine giriyor" başlığıyla duyururdu.

Suriye'nin Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla bir düzine Türk tankı ve diğer askeri aracın Suriye sınırını geçtiğini bildiren BBC, operasyona ilişkin bilgileri Türk basınındaki haberler ile Gaziantep'teki muhabirine dayandırdı.

Türkiye destekli Suriye'deki muhaliflerin de askeri ilerleyişe eşlik ettiği bilgisini veren BBC, aynı haber içerisinde ayrıca terörle mücadele ekiplerinin İstanbul genelinde IŞİD bağlantılı kişileri aramak için şafak baskınları yaptığını kaydetti.

Sky News haber kanalı ise, askeri harekatı sıcak gelişme olarak, "Türk tankları IŞİD'le savaşmak üzere Suriye'ye geçti" başlığıyla aktardı. Suriye'deki kentin IŞİD'ten temizlenmesine yönelik yürütülen operasyona ilişkin haberini AA başta olmak üzere Türk ve uluslararası basın ile askeri kaynaklara dayandıran Sky News, haberinde ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın operasyona ilişkin yaptığı açıklamada, IŞİD'in, İslam ile alakası bulunmadığını vurguladığını hatırlattı.

ITV kanalı operasyonun düzenlendiği bölgeden görgü tanıklarının ifadelerine haberinde yer vererek, Cerablus'ta havadan ve karadan yoğun bombardıman yaşandığını aktardı.

İngiltere'nin önde gelen gazetelerinden Guardian da operasyona dair internet sayfasındaki haberine, "Türk askerleri IŞİD'e karşı büyük operasyon için Suriye'ye girdi" başlığını attı.

Guardian, Ankara'daki hükümetin operasyonun, Türkiye'nin güvenliğinin korunması için düzenlendiğini bildirdiğini belirterek, harekatla hem IŞİD hem de PYD unsurlarının hedef alındığını kaydetti.

Independent gazetesi de harekata ilişkin yaklaşık 1 dakikalık video görüntüsünü haberiyle birlikte paylaştı. Harekat kapsamında Suriye'nin kuzeyinde IŞİD noktalarının hedef alınarak vurulduğunu bildiren Independent haberinde ayrıca Türk hükümet yetkililerinin açıklamalarına yer verdi.

Financial Times (FT) gazetesi de internet sitesindeki haberine, "Türk güçleri IŞİD'e saldırı kapsamında Suriye'ye girdi" başlığını verirken, operasyonun büyüklüğüne vurgu yaptı. FT, operasyonla sadece IŞİD unsurlarının hedef alınmadığını ayrıca bazı Suriyeli Kürt grupların da hedef alındığını bidirdi.​

Fransa

Fransız Le Monde gazetesinin internet sitesinde "Türkiye, savaştan bu yana Suriye'ye en büyük operasyonu başlattı" başlığıyla verilen haberde, Türkiye'nin Suriye'de iç karışıklık başladığından beri en büyük müdahaleyi gerçekleştirildiği bildirildi.

Le Figaro ise "Türk ordusu Suriye'ye girdi" başlığını kullanarak operasyonda 80 hedefin vurulduğunu belirterek, Başbakanlığın operasyona ilişkin açıklamalarına geniş yer verdi.

Haftalık dergi Le Point ise "Türkiye birliklerini Suriye'ye yolladı" başlıklı haberinde operasyonun ABD ve Berlin tarafından desteklendiğini kaydetti.

İtalya

İtalya’nın yüksek tirajlı gazetelerinden La Repubblica, "Türk tankları Suriye’de" başlığını atarken, "Türkler IŞİD yerleşkelerini vuruyor ama hedef Kürtleri de durdurmak" diye yazdı.

Corriere della Sera gazetesi de "Türk tanklarından Cerablus’u özgürleştirmek için Suriye’de yıldırım savaşı" başlığını kullanırken, haberde operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın Ankara’yı ziyaret ettiği gün gerçekleşmesine dikkat çekildi.

İspanya

İspanyol basını da Türkiye'nin IŞİD'e yönelik olarak Suriye'de düzenlediği sınır ötesi askeri operasyona geniş yer ayırdı.

El Pais gazetesi, "Türkiye, IŞİD'in Suriye sınırındaki son kalesine karadan ve havadan saldırıyor" başlığı altında verdiği haberde, Türkiye'deki hükümet yetkililerinin açıklamalarına dayanarak "Türkiye'nin hedefi, Cerablus'u cihatçılardan temizlemek ve aynı zamanda Kürt koridoru oluşmasını önlemek" ifadelerini kullandı. Haberlerde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Suriye'den gelen saldırıları sona erdirme zamanı geldi" şeklindeki sözüne de yer verildi.

El Mundo gazetesi de "Türk ordusu, IŞİD'e ve Kürt militanlara karşı Suriye'de bir operasyon başlattı" başlığını kullanarak, operasyonun ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'in Türkiye'yi ziyaret ettiği gün başlamış olmasına dikkati çekti.

Anadolu Ajansı'nın Editör Masası'na konuk olan İçişleri Bakanı Ekan Ala'nın açıklamalarına da yer veren El Mundo, Ala'nın "Terör örgütlerinin Türkiye'yi tehdit etmesine fırsat verilmeyecektir. Bu operasyonla bölge terörist unsurlardan temizlenecek, sivil halka insanı yardımın ulaşması sağlanacak ve yeni bir göç dalgası önlenecektir." şeklindeki sözlerini öne çıkardı.

Yunanistan

Kathimerini gazetesi ajanslara dayandırdığı "Türkiye, ABD'nin hava desteği ile Suriye'ye girdi" başlıklı haberinde Türkiye'nin bölgedeki Kürt ve IŞİD hedeflerini vurduğunu yazdı.

"Türkiye Suriye'yi işgal ederek Biden'i karşılıyor" başlığını kullanan To Vima gazetesi ise Ankara'nın, ABD'nin desteği ile gerek sınırlarındaki gerekse Suriye içindeki cihatçı odakları temizlemeyi hedeflediğini kaydetti.

Etnos gazetesi ise "Türkiye IŞİD'le mücadele kapsamında Suriye’ye tanklarla girdi" başlığını kullandı. Türkiye'nin uluslararası güçlerin desteğiyle gerçekleştirdiği "Fırat Kalkanı Operasyonu" kapsamında 10 tank ile Türkiye-Suriye sınırında bulunan Cerablus kentinde IŞİD'e karşı mücadele ettiğini ifade etti.

Avusturya

Devlet televizyonu ORF, "Türkiye, Suriye’ye girdi" başlığını kullandığı haberinde, "Suriye sınırındaki siviller boşaltıldıktan sonra 24 saat geçmeden Türk ordusu hava ve kara harekatını başlattı" ifadelerini kullandı. Haberde harekatın hedefinin Cerablus’taki IŞİD hedefleri olduğu belirtildi.

Kurier gazetesi ise "Türk tankları Suriye’ye girdi" başlığını kullandığı haberinde Türkiye’nin kara harekatını Suriye’deki IŞİD’e karşı yürüttüğünü ve çok sayıda tankın Suriye sınırını geçtiğini duyurdu.

Die Presse gazetesi de "Anti-terör savaşı: Türkiye, Suriye’ye tanklarını yolladı" manşetini kullandı. Haberde Türkiye’nin IŞİD ve YPG’ye karşı harekete geçtiği ve Türkiye’nin ülkesindeki terör saldırılarına son vermek amacıyla bu operasyona giriştiği ifade edildi.

İsviçre

İsviçre'nin önde gelen gazetelerinden Le Temps ise haberini Anadolu Ajansı'na dayandırarak duyurdu.

Gazete haberinde Türk ordusunun IŞİD'i yok etmek ve PYD'nin ilerleyişini önlemek için Suriye'de operasyon başlattığını yazdı. İsmi bildirilmeyen ABD'li bir yetkili ise gazeteye yaptığı açıklamada Washington'un operasyonu desteklediğini, Türkiye ile istihbarat paylaşımında bulunduğunu ve ABD'li askeri danışmanların operasyona katıldığını söyledi. ​

İsveç

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'den temizlenmesi amacıyla başlatılan askeri harekat İsveç basınında geniş yer buldu.

İsveç'in önde gelen gazetesi Aftonbladet, ''Türk ordusu Suriye'ye girdi" başlığını kullanırken, Türk ordusu ve koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı operasyona başladığını belirtti. Haberin devamında ise Başbakan Binali Yıldırım'ın, ''IŞİD'in Cerablus'tan temizlenmesi için Türk ordusunun harekat başlattığı'' şeklinde açıklamasına yer verdi.

İsveç devlet televizyonu SVT ise ''Türk ordusu Suriye'ye harekat başlattı'' başlığı ile duyurduğu haberde, harekata ABD'nin de havadan destek verdiğini yazdı.​

Litvanya

Litvanya’nın en çok satan gazetesi Lietuvos Rytas, "Türk tankları Suriye sınırını geçti" başlığıyla verdiği haberde, Türkiye’nin koalisyon güçleriyle birlikte IŞİD terör örgütüne karşı büyük mücadeleye girdiği ifade edildi.

Gelişmeleri dakika dakika aktaran Lietuvos Rytas, haberinde yaklaşık 20 tankın Suriye’ye girdiği tahminine yer verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Sadece IŞİD'e değil, PYD’ye karşı da mücadele ediyoruz." açıklamalarını makalesine ilave eden gazete, geçen hafta Gaziantep’teki bombalı saldırıdan sonra Türkiye’nin teröre karşı büyük operasyona başladığını bildirdi.

Litvanya Ulusal Radyo ve Televizyon (LRT) kanalı ise haberinde, "Onlarca Türk tankı Suriye sınırını geçti. Türkiye’nin Suriye politikasında dramatik değişiklikler. Sınırını teröristlerden temizlemek isteyen Türkiye, IŞİD’e karşı mücadeleye girdi." ifadelerini kullandı.

Polonya

Polonya resmi haber ajansı PAP, Cerablus operasyonuyla ilgili yaptığı haberi ana manşetine taşıyarak, Erdoğan’ın, "Türkiye, IŞİD ve PYD’ye karşı operasyona başladı." açıklamasını başlık olarak kullandı. PAP, ABD’nin de operasyona katkı sağladığını belirtti.

Ülkenin en büyük tirajlı gazetelerinden Wyborcza, "Biden Türkiye’de, Türk tankları Suriye’de" başlığını kullanarak haberinde, Erdoğan’ın operasyona ilişkin tüm demeçlerini yayımlandı.

Polonya’nın bir diğer en büyük gazetesi Rzeczpospolita, "Türkiye, Suriye’de IŞİD’a karşı askeri operasyon başlattı" manşetli haberinde, daha çok yabancı ajansların haberine dayanarak okuyucularıyla bilgi paylaştı.

Bosna Hersek

Bosna Hersek'in en çok okunan gazetelerinden "Oslobodjenje"nin internet portalında, "IŞİD'le mücadele: Türk tankları Suriye'de" başlığı kullanıldı.

İnternet portalının haberinde, Türkiye'nin IŞİD'i topraklarından temizlemek için sabah saatlerinde "Fırat Kalkanı" kod adlı operasyon düzenlediği belirtilerek, Anadolu Ajansı haberleri kaynak olarak gösterildi.

Sırbistan

Sırbistan'ın resmi haber ajansı Tanjug, Türkiye'nin IŞİD'i topraklarından temizlemek için Suriye sınırında operasyon başlattığını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarına yer verdi.

Tanju, Erdoğan'ın Türkiye'de sabah saatlerinde hem IŞİD hem de PYD'ye yönelik operasyon başlatıldığı ifadelerine yer vererek, "Fırat Kalkanı" kod adlı operasyonda Cerablus'ta onlarca IŞİD militanına ateş açıldığı ifade edildi.

Hırvatistan

Hırvatistan'ın haber portallarından "dnevnik.hr"de "Terör temizliğinde askeri operasyon" başlığı kullanılarak, "Cihatçılara ateş açıldı" ifadelerine yer verildi.

"Dnevnik.hr"in haberinde Cerablus'un, Türkiye-Suriye sınırında IŞİD'in kontrolü altında geçiş noktası olduğu belirtilerek, "CNN Türk'ün haberine göre, Türk tankları bölgeye girdi. Cerablus'taki cihatçılara ateş açıldı." sözleri kullanıldı. Portal, Türk F-16'ların Cerablus'ta ilk kez 2015 yılında ​uçtuğunu ekledi.

Karadağ

Karadağ Radyo ve Televizyonu'nun (RTCG) resmi haber sitesinde, "Suriyeli muhalifler Cerablus'a ilerliyor" başlığı kullanılarak, Ankara'nın desteklediği Suriye'deki isyancıların Cerablus yakınlarındaki bir köyü ele geçirdiği belirtildi.

Anadolu Ajansı'nın haberlerine yer verilen haber sitesinde, sabah saatlerinde başlayan operasyonlara Suriyeli muhaliflerin de destek verdiği ifade edildi.

Bulgaristan

Türk Silahlı Kuvvetleri Müşterek Özel Görev Kuvveti ve Koalisyon Hava Kuvvetlerince Suriye'nin Türkiye sınırındaki Cerablus bölgesinde terör örgütü IŞİD'e yönelik başlatılan Fırat Kalkanı Operasyonu Bulgar basınında da yer aldı.

Bulgaristan Ulusal Televizyonu (BNT) TSK’nın operasyonunun IŞİD’a karşı olduğuna vurgu yaptı. IŞİD güçlerinin ise müdahale öncesi bölgeden çekildiği ifade edildi.

Bulgaristan Ulusal Radyosu (BNR) da Erdoğan-Putin görüşmesinin ardından benzer bir harekatın beklenebileceğini belirtti.

Rusya

Rus haber ajansları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Müşterek Özel Görev Kuvveti ve koalisyon hava kuvvetleri tarafından Suriye'nin Halep kentine bağlı Cerablus bölgesinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla başlatılan askeri harekatla ilgili görseller de internet medyasında sıcak gelişme başlığı altında aktarıldı. 

Haberlerini Türk basınına dayandırarak duyuran Rus ajansı RİA, "Türk Ordusu IŞİD'e ait hedefleri vurmak için Suriye'ye girdi", "Türk takçıları IŞİD hedeflerini vurdu", "Türk özel kuvvetleri Suriye'ye girdi" gibi başlıklarını kullandı.

TASS haber ajansı, "Türk ordusu Cerablus'ta 80'in üzerinde IŞİD hedefini vurdu" başlığını kullandığı haberinde, operasyonun ayrıntılarını abonelerine duyurdu.

İnterfax haber ajansı, "Türk ordusu ve koalisyon güçleri IŞİD'e karşı operasyona başladı" üst başlığını tercih etti. Rus haber kanalı "Rossiya-24", Anadolu Ajansı (AA) Editör Masası'na konuk olan İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın "Türkiye IŞİD tehlikesi ortadan kalkana kadar Suriye'de savaşmaya devam edecek" sözlerini ekrana taşıdı.

İzvestiya gazetesinin internet sitesinde yer alan haberde, "Türkiye, IŞİD tehlikesi bitene kadar operasyona devam edecek" başlığı kullanıldı. Lenta.ru sitesi, "Türk özel kuvvetleri Suriye'ye girdi" derken, Ekho Moskvı radyosu, "Türk ordusu Suriye'de kara operasyonuna başladı" başlığıyla haberlere yer verdi.

RBC internet sitesi, Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki IŞİD hedeflerini vurduğunu belirtirken, Komsomolskaya Pravda gazetesi 70'in üzerinde IŞİD hedefinin imha edildiğine dikkati çekti.

Rus uzmanlar, "Fırat Kalkanı Operasyonu"nu olumlu karşıladı

Rus uzmanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Cerablus'ta terör örgütü IŞİD'e karşı yürüttüğü "Fırat Kalkanı Operasyonu"nu olumlu karşıladı.

Rusya Din ve Siyaset Enstitüsü Başkanı Aleksandr İgnatenko, "Suriye'nin parçalanması sonucu sınırda bir taraftan ülkeyi Arap dünyasından koparacak, diğer taraftan ise Türkiye'ye düşmanca tavır sergileyecek yeni bir devlet doğacaktı. Türk hükümeti bunu önlemek için operasyon başlattı." dedi.

"Eğer bu yol kapatılırsa bu büyük bir başarı olur"

Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi Tarih Bölümü öğretim görevlisi Doç. Dr. Sergey Seryogiçev, Türk ordusunun Cerablus'u ele geçirmesiyle Halep'teki IŞİD üyelerinin ikmal yollarının kapanacağını ve kentteki durumun değişeceğini öne sürdü. 

Rusya Bilimler Akademisi Arap ve Doğu Bilimleri Enstitüsü araştırma görevlisi Boris Dolgov, "Türkiye Halep'teki teröristlerin ikmal yollarını kapatmayı ve Kürt grupları zayıflatmayı amaçlıyor. Türk yetkilileri bu adımı atmaya ülkedeki son terör saldırıları itti." değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna

Ukrayna Haber Ajansı (Ukrinform) sabah erken saatlerde, operasyonu AA'nın İngilizce servisinin twitini kaynak göstererek son dakika olarak duyurdu. "Türkiye, Suriye'de operasyona başladı" başlığı ile verilen haberde, operasyonun Suriye’nin kuzeyinin terör örgütü IŞİD'ten temizlenmesi amacıyla yapıldığı belirtildi.

Zn.ua haber sitesi, "Türk ordusu Suriye'ye kara harekatı başlattı" spotuyla duyururken, Novoe Vremya, Türkiye'nin Kuzey Suriye'de IŞİD noktalarını vurduğunu duyurdu.

Korrespondent haber portalı ise gelişmeleri okurlarına "Türkiye, Suriye’de kara operasyonu başlattı" şeklinde bildirdi.

Azerbaycan

Azerbaycan basını, TSK'nın askeri harekatını manşetlerden ve son dakika haberi olarak duyurdu.

Harekatı "Türk Ordusu Suriyenin Cerablus kentini IŞİD’ten kurtarma operasyonu düzenledi" başlığıyla aktaran APA Haber Ajansı, haberlerinde AA'yı kaynak gösterdi. APA, bir diğer haberinde Türk tanklarının Suriye'ye girdiğini yazdı.

Report haber ajansı da yine AA'yı kaynak gösterdiği haberinde, Türk ordusunun, Cerablus kentini IŞİD'ten kurtarma ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün sağlanması amacıyla operasyon başlattığına işaret etti.

"Türk uçakları operasyona başladı" başlığını kullanan qafqazinfo.az haber sitesi, haberlernide, operasyonla bölgenin IŞİD'ten temizlenmesinin yanı sıra, yeni göçmen akınının önlenmesi ve bölgeye insani yardımların ulaştırılmasının amaçlandığını öne çıkardı.

Yeni Müsavat gazetesi, "Türk ordusu Suriyeye girdi" başlıklı haberinde, Türk uçaklarının IŞİD mevzilerini bombalamasının görüntülerine yer verdi.

"Türkiye resmen Suriye'ye girdi" başlığını kullanan axar.az sitesi de Türk savaş uçaklarının terör örgütü IŞİD mevzilerinin bombalamasına ilişkin görüntüleri de yayımladı.

Kazakistan

Zakon.kz haber sitesinin, "Türkiye Suriye'nin kuzeyinde askeri operasyon başlattı" başlıklı haberinde, operasyonun amacının bölgeyi terör örgütlerinden temizlemek, yeni göç akımını önlemek ve sivillere yardım sağlamak olduğu bilgisine yer verildi.

Timeskz.kz sitesi de AA'yı kaynak göstererek yayınladığı haberde, Türk hava kuvvetlerinin IŞİD'e yönelik operasyonların, 24 Ağustos sabah saat 4.00 civarlarında başlatıldığını ve operasyonun asıl hedefinin sivillere yardım etmek olduğunu yazdı.

Kırgızistan

sputnik.kg, "Türk ordusu Suriye'de terör örgütü militanlarının temizlenmesi için askeri harekata başladı" manşeteni kullandı.

Site, AA'nın twitter hesabına dayanarak yayımladığı haberinde Türk ordusunun Cerablus kentini IŞİD'ten temizlemek, sınırın güvenliğini sağlamak ve Suriye'nin toprak bütünlüğünü korumak amacıyla kara ve hava harekatına başladığını duyurdu.

Akipress ajansı da operasyonun amacını terörist unsurların bölgeden temizlenmesi, insani yardım sağlanması ve yeni göçmen akımının önlenmesi şeklinde aktardı.

Gürcistan

İnterpressnews ajansı, "Türkiye Suriye sınırına yakın bölgede IŞİD'e karşı askeri operasyona başlattı" başlıklı haberinde Türk hükümetinin sınır bölgesindeki tüm terör örgütlerinin temizlemek de kararlı olduğu yorumuna ve uluslararası koalisyonun da Ankara'yı desteklediği bilgisine yer verildi.

Rustavı 2 televizyon kanalının "Türkiye IŞİD hedeflerini bombalıyor" anonsuyla yayımladığı haberde, Türk ordusunun IŞİD'e yönelik karadan da operasyon başlattığı, harekata uluslararası koalisyonun da destek verdiği duyuruldu.

AA

HABERE YORUM KAT