1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. Filistin BM’de Artık “Gözlemci Devlet” Statüsünde
Filistin BM’de Artık “Gözlemci Devlet” Statüsünde

Filistin BM’de Artık “Gözlemci Devlet” Statüsünde

BM Genel Kurulu, Filistin'in "gözlemci devlet" statüsü başvurusunu kabul etti.

A+A-

Filistin BM'de üye olmayan gözlemci devlet statüsü kazandı. Oylamada 138 ülke "evet", 9 ülke "hayır" oyu kullanırken 41 ülke çekimser kaldı.

özlemci Devlet Statüsü Nedir?

İsviçre'nin 1946'da BM Genel Sekreteri tarafından "daimi gözlemci" statüsüne kabul edilmesiyle başlayan uygulama çerçevesinde, yıllar içerisinde Avusturya, Finlandiya, İtalya ve Japonya gibi pek çok "gözlemci", BM'nin "üyesi" haline geldi. Örneğin İsviçre, yaklaşık 50 yıl "gözlemci devlet" olarak anıldıktan sonra 2002'de BM'nin üyesi oldu.

Vatikan da “Gözlemci Devlet” Statüsünde 

"Daimi gözlemciler" kategorisinde, "üye olmayan devlet ve kuruluşlar" ile "hükümetler arası kuruluşlar" yer alıyor.

Bu kategoride Vatikan, BM toplantılarına ve Genel Kurul çalışmalarına "gözlemci" olarak katılma hakkına sahip ve BM Genel Merkezi'nde daimi gözlemci misyonu bulunan "üye olmayan gözlemci devlet" olarak anılıyor. Vatikan, Filistin’den önce BM'de bu statüye sahip tek devletti…

Filistin’e Ne Kazandıracak?

Filistin'in başvurusu, BMGK'nın 1947'de çıkardığı karara dayanıyor. Filistin'in ''gözlemci devlet'' olarak kabul edilmesi, BM'de hukuki, siyasi ve diplomatik yetkilere sahip bir devlet olmasına imkan sağlamakla birlikte, 'üye devlet' olma başvurusunda bulunmasının yolunu da açıyor.

Filistin bu yeni statü ile BM ile ilişkili birçok kuruluşa başvuru hakkı kazanacak. Bunlardan en önemlisi Uluslararası Ceza Mahkemesi(UCM). Zira İsrail, Filistin'in bu konumu elde etmesinden endişeli…

Çünkü, Filistin elde ettiği "gözlemci devlet" statüsü sayesinde İsrail'in yaptığı katliamlar ve işgal ettiği topraklar için Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne gidebilecek.

TRT 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum