1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FAS

  4. Fas: Arap Birliği Bir Birlik Değil
Fas: Arap Birliği Bir Birlik Değil

Fas: Arap Birliği Bir Birlik Değil

Fas, ülkesindeki Arap Birliği zirvesinin önce ertelenmesini istedi sonra da ev sahipliği yapmayacağını açıkladı. Rabat yönetimi, gerekçesinde Arap Birliği’ni bir birlik olmamakla, buna rağmen birlik gibi davranmakla ve somut bir adım atmamakla suçladı.

A+A-

Fas, Marakeş kentinde 6-7 Nisan’da gerçekleşecek Arap Birliği zirvesine ev sahipliği yapmayacağını açıkladı. Bunun üzerine Moritanya'ya zirveye ev sahipliği yapması teklif edildi. Moritanya’nın da bunu istememesi durumunda tüzük gereği Mısır ev sahipliği yapacak.

Arap Birliği Genel Sekreter Yardımcısı Ahmed bin Hilli’nin Fas yönetiminden kararlarıyla ilgili bir açıklama beklediklerini söylemesinin ardından Fas Dışişleri Bakanı bir açıklama gönderdi. Buna göre Rabat yönetimi, Arap Birliği’ni her ne kadar bir birlik gibi davransa da bir birlik olmamakla, Arap liderleri sorunlar karşısında somut adımlar atmamakla suçladı. Fas, zirvenin sıradan kararlar alınan bir toplantıdan öteye gitmeyeceğini de düşünüyor.

Rabat yönetimi, 11 Şubat'ta Arap Birliği Genel Sekreterliği’nden Marakeş'te yapılacak zirvenin 29-30 Mart yerine 6-7 Nisan'da gerçekleştirilmesini istemiş, bu talep birlik tarafından onaylanmıştı. Fas Dışişleri Bakanı Salahaddin Mizvar, cuma günü de Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi'yi telefonla arayarak, ülkesinin zirveye ev sahipliği yapamayacağını bildirmişti.

Kaynak: AA, Al Jazeera

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT