1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed'in Hapishanesinde İsyan: 200 Mahkûm Serbest Bırakılıyor
Esed'in Hapishanesinde İsyan: 200 Mahkûm Serbest Bırakılıyor

Esed'in Hapishanesinde İsyan: 200 Mahkûm Serbest Bırakılıyor

Suriye'nin orta kesiminde bulunan Hama merkez hapishanesindeki tutukluların 2 günlük eyleminden sonra Beşşar Esed rejimi ile varılan anlaşma kapsamında 200 tutuklunun serbest bırakılacağı bildirildi.

A+A-

Suriye'nin orta kesiminde bulunan Hama merkez hapishanesindeki tutuklular ve Esed rejim güçleri arasında anlaşmaya varıldı.

AA muhabirinin cezaevindeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, mahkûmların 2 günlük eyleminden sonra Beşşar Esed rejimi ile varılan anlaşma kapsamında 34 siyasî tutuklu serbest bırakıldı.

Salıverilen tutukluların Suriye Kızılayı’na teslim edildiği ve farklı yerlere gönderildiğini belirten kaynaklar, anlaşma uyarınca 200 tutuklunun serbest bırakılacağını aktardı.

Kaynaklar, mahkûmların hâlen bir albay ve 5 güvenlik gücü mensubunu alıkoyduğunu, bu kişileri serbest bırakmak için rejimin 166 mahkumu serbest bırakmasını beklediğini bildirdi. Anlaşmaya göre, isyanın sebebi olan 5 siyasî mahkûm da idam edilmeyecek.

Esed rejiminin hapishanedeki siyasî tutuklulardan 5'ini idam etmek istemesine karşı çıkan mahkûmlar, önceki gün bu kişileri teslim etmeyerek isyan etmişti. Rejim güçleri bunun üzerine Hama hapishanesini kuşatmış, cezaevine yoğun göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etmişti. Tutukluların rejimden bir albay, 2 yüzbaşı ve birkaç güvenlik mensubunu alıkoymasının ardından taraflar, dün müzakereye başlamıştı. Mahkûmlar, dün rejimin 2 subayını serbest bırakmıştı.

AA

HABERE YORUM KAT