Esed'in Hapishanesinde İsyan: 200 Mahkûm Serbest Bırakılıyor

04.05.2016 10:44
Esed'in Hapishanesinde İsyan: 200 Mahkûm Serbest Bırakılıyor
Suriye'nin orta kesiminde bulunan Hama merkez hapishanesindeki tutukluların 2 günlük eyleminden sonra Beşşar Esed rejimi ile varılan anlaşma kapsamında 200 tutuklunun serbest bırakılacağı bildirildi.

Suriye'nin orta kesiminde bulunan Hama merkez hapishanesindeki tutuklular ve Esed rejim güçleri arasında anlaşmaya varıldı.

AA muhabirinin cezaevindeki kaynaklardan edindiği bilgiye göre, mahkûmların 2 günlük eyleminden sonra Beşşar Esed rejimi ile varılan anlaşma kapsamında 34 siyasî tutuklu serbest bırakıldı.

Salıverilen tutukluların Suriye Kızılayı’na teslim edildiği ve farklı yerlere gönderildiğini belirten kaynaklar, anlaşma uyarınca 200 tutuklunun serbest bırakılacağını aktardı.

Kaynaklar, mahkûmların hâlen bir albay ve 5 güvenlik gücü mensubunu alıkoyduğunu, bu kişileri serbest bırakmak için rejimin 166 mahkumu serbest bırakmasını beklediğini bildirdi. Anlaşmaya göre, isyanın sebebi olan 5 siyasî mahkûm da idam edilmeyecek.

Esed rejiminin hapishanedeki siyasî tutuklulardan 5'ini idam etmek istemesine karşı çıkan mahkûmlar, önceki gün bu kişileri teslim etmeyerek isyan etmişti. Rejim güçleri bunun üzerine Hama hapishanesini kuşatmış, cezaevine yoğun göz yaşartıcı gaz kullanarak müdahale etmişti. Tutukluların rejimden bir albay, 2 yüzbaşı ve birkaç güvenlik mensubunu alıkoymasının ardından taraflar, dün müzakereye başlamıştı. Mahkûmlar, dün rejimin 2 subayını serbest bırakmıştı.

AA

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim