1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. Esed Rejimi Halep'teki "Ateşkes"i İhlal Etti!
Esed Rejimi Halep'teki "Ateşkes"i İhlal Etti!

Esed Rejimi Halep'teki "Ateşkes"i İhlal Etti!

Esed rejiminin, ABD ve Rusya'nın Halep'te çatışmaların durdurulması için uzlaşmaya varmasına rağmen, kentin güneyine varil bombalı saldırı düzenlediği bildirildi.

A+A-

ABD ve Rusya'nın Suriye'nin Şam ve Lazkiye illeri için uzlaştığı “ateşkes”inHalep'i de kapsaması konusunda anlaşmasının ardından, Beşşar Esed rejimi ateşkesi ihlal etti.

Yerel kaynaklar, rejim güçlerine ait helikopterin Halep'in güneyindeki Han Tuman beldesinin batı kesimlerinde direnişçilerin kontrolündeki bölgelere 4 varil bombasıyla saldırdığını, olayda hayatını kaybedenler ve yaralananlar olduğunu bildirdi.

Humus'ta Bomba Yüklü Araçla Saldırı

Öte yandan Humus'un Meğram bölgesinde bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucunda bir kişinin hayatını kaybettiği 20 kişinin de yaralandığı ifade edildi. Olayın faili henüz bilinmiyor.

Dün Doğu Guta'nın Deyr Asafir beldesinde rejim güçleri ile direnişçiler arasında sivil kaybın olmadığı çatışmalar yaşanmıştı. Lazkiye'de ise sükûnet hâkim.

Esed rejimi, Birleşmiş Milletler (BM) öncülüğünde 27 Şubat'ta yürürlüğe giren kısmî ve geçici “ateşkes”i defalarca ihlal etmişti. ABD ve Rusya geçen cuma Lazkiye ve Şam'daki çatışmaların durdurulması için anlaşmış, en sıcak bölge olan Halep kapsam dışı bırakılmıştı. Halep'te sivil kayıpların devam etmesi üzerine ABD, Rusya'yı “ateşkes”in buraya da uzatılması için ikna etmeye çalışmıştı. ABD'nin çabaları dün gece sonuç vermişti.

AA

HABERE YORUM KAT