1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. Cuntanın Mahkeme Tiyatrosuna Erteleme
Cuntanın Mahkeme Tiyatrosuna Erteleme

Cuntanın Mahkeme Tiyatrosuna Erteleme

Mısır'da Muhammed Bedii'nin de aralarında bulunduğu 17 İhvan yetkilisinin yargılandığı davanın duruşması 28 Nisan'a ertelendi.

A+A-

Mısır'da, aralarında Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii ve başkan yardımcıları Hayrat eş-Şatır ve Raşid Beyyumi'nin bulunduğu 17 İhvan mensubunun yargılandığı davaya devam edildi.

Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, başkent Kahire'deki Polis Akademisinde yapılan duruşmada, Güney Kahire Ceza Mahkemesi, "Mukattam olayları" olarak bilinen davada, şahitlerin dinlenmesine devam edilmesi için bir sonraki duruşmanın 28 Nisan'da düzenlenmesine karar verdi.

Duruşmada sanıkların bulunduğu kafese girmesinin ardından bayılan Bedii, hastaneye kaldırıldı. Bedii, bir süre sonra duruşma salonuna geri getirildi.

Eski İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif ise mahkeme başkanından, rahatsız olduğu gerekçesiyle Maadi Askeri Hastanesindeki koğuşuna gönderilmesini talep etti.

30 Haziran olayları sırasında Kahire’nin Mukattam bölgesinde bulunan İhvan merkezinin basılması sırasında çıkan gösterilerde 9 kişi hayatını kaybetmiş, 91 kişi yaralanmıştı. Mısır Başsavcılığı 17 zanlıyı, "olaylarda göstericileri öldürmeye teşvik etme, ruhsatsız silah ve cephane bulundurma, masumları korkuya sevk etme, şiddete teşvik" suçlamasıyla mahkemeye sevk etmişti.

Öte yandan Kahire Ceza Mahkemesi'nde, yönetim karşıtı 68 kişinin yargılandığı davanın ilk duruşması düzenlendi. Hakim, bir sonraki duruşmanın 30 Nisan'da yapılmasına karar verdi.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT