1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: ABD, Gülen'i Türkiye'ye İade Etmeli
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: ABD, Gülen'i Türkiye'ye İade Etmeli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: ABD, Gülen'i Türkiye'ye İade Etmeli

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD’nin, Fethullah Gülen'i iade etmesi gerektiğini belirtti, “ABD, bu adamın ABD yasalarını sömürerek, Türkiye’de âdil ve yasalara uygun bir şekilde hesap vermekten kaçmasına müsâde etmemeli.” ifadelerini kullandı.

A+A-

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, New York Times’a “Darbe Lideri Hesap Vermeli” başlığını taşıyan bir makale kaleme aldı.

Makalesinde 15 Temmuz gecesi Ankara ve İstanbul’da yaşanan olaylara değinen Kalın, uçak ve helikopterlerden atılan bombalar, tankların insanların üzerlerinden geçmesi ve keskin nişancıların saldırıları sonucu 240'tan fazla sivil veya polisin hayatını kaybettiğini anımsattı.

Kalın, darbe kalkışmasının başarısızlıkla neticelenmesinin ardından hükûmetin, sivil ve askerî liderlerin önerileriyle, kalkışmanın arkasındaki sorumluların adalet önüne çıkarılması için 3 aylık olağanüstü hâl ilan ettiğini belirterek, bugüne kadar da çok sayıda ordu ve yargıdaki kişinin darbeyle bağlantıları nedeniyle tutuklandığını ve açığa alındığını bildirdi.

“Darbe Girişiminin Tiyatro Olduğunu Savunmak Gülünç”

“Onların görevlerinden uzaklaştırılması, Türkiye hükûmetini daha güçlü ve şeffaf yapıyor.” ifadesini kullanan Kalın, darbe kalkışmasının tiyatro olduğu iddialarına da tepki gösterdi.

Kalın, makalesinde şu ifadelere yer verdi:

“Darbe teşebbüsünün bir tiyatro olduğunu savunmak, 11 Eylül saldırılarının ABD tarafından yapıldığı iddiası kadar gülünç. Darbe planlayıcılarının ifadeleri ve kendilerinden elde edilen deliller, darbe girişiminin lideri olarak Fetullah Gülen’i işaret ediyor.”.

“Sistemi Kendi Çıkarları İçin Manipüle Ettiler”

Gülen örgütünün 1980’lerden beri “barışçıl eğitim gönüllüleri” gibi davrandıklarına ancak onların her zaman karanlık bir tarafları olduğuna vurgu yapan Kalın, makalesine şöyle devam etti:

“Gülenistler, Türkiye adalet sistemine ve güvenlik güçlerine gizlice sızarak sistemi kendi çıkarları için manipüle etti. Onlar ayrıca kendilerine karşı çıkanları karalamak için asılsız deliller üretti, yasa dışı dinleme faaliyetlerine girişti ve hükûmetin belgelerini sızdırdı.”.

“Yasaları Sömürmesine Müsâde Etmemeli”

Kalın, ABD’nin Fethullah Gülen’i iade etmesi gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“ABD, mevcut olan anlaşmamız çerçevesinde Türkiye vatandaşı olan Fetullah Gülen’i Türkiye’ye iade etmelidir. Türkiye zâten birçok yasal belgeyi ABD'li yetkililere verdi ve daha fazla doküman toplandıkça da gönderecek. ABD, bu adamın ABD yasalarını sömürerek, Türkiye’de âdil ve yasalara uygun bir şekilde hesap vermekten kaçmasına müsâde etmemeli.”.

Kaynak: AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum