1. HABERLER

  2. HABER

  3. 15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİ

  4. CHP’ye ‘Mağduriyet’ İddiasıyla Yapılan Başvurular 35 Bini Aştı
CHP’ye ‘Mağduriyet’ İddiasıyla Yapılan Başvurular 35 Bini Aştı

CHP’ye ‘Mağduriyet’ İddiasıyla Yapılan Başvurular 35 Bini Aştı

Darbe kalkışmasının ardından başlatılan soruşturmalarda ‘mağduriyet’ yaşadığını iddia ederek CHP’ye başvuranların sayısı 35 bini aştı.

A+A-

CHP’nin, olağanüstü hâl (OHAL) uygulamaları sırasında oluştuğu öne sürülenmağduriyetlerle ilgili kurduğu komisyona 35 binin üzerinde başvuru yapıldı.

AA’da yer alan habere göre, 15-16 Temmuz’daki darbe kalkışmasının ardından, ‘mağdur’ olduğunu iddia edenler, CHP’nin kurduğu komisyona başvurmaya devam ediyor.

Yüz yüze, telefonla ya da mail yoluyla müracaatların alındığı masaya, şu âna kadar 35 binin üzerinde kişi başvurdu. En çok, açığa alınan veya ihraç edilen kamu personeli başvuru yaparken, bunları, tutuklu yakınları, gözaltına alındığında kötü muameleyle karşılaştığını ileri sürenler, kapatılan askerî okullarda ve üniversitelerde okuyan öğrencilerin aileleri ve akademisyenler takip etti.

Başvuranlar arasında, kopya ve usûlsüzlük iddialarıyla anılan 2010’daki KPSS’yle kamu kurumlarına yerleşemeyen kişiler de bulunuyor.

Ankara dışındakiler ise partinin il başkanlıkları bünyesinde kurulan kurullar üzerinden başvurularını iletiyor.

Mağdur olduğunu iddia edenlerin büyük bir çoğunluğu, parti genel merkezine giderek yüz yüze görüşmeyi tercih ediyor.

Avukat, akademisyen ve uzman kişilerin bulunduğu mağdur komisyonu, başvuru sahiplerini dinliyor, bu kişilere başta 15-16 Temmuz’daki darbe kalkışması olmak üzere Gülen örgütü ile ilgili sorular soruyor. Mağduriyet iddiasında bulunanlara “ByLock” programını kullanıp kullanmadıkları da soruluyor.

Başvuruyu aldıktan sonra, kişinin durumuna göre, dosyaları tasnif eden komisyon, mağdur edildiğine kanaat getirilen kişilerin verdikleri bilgi ve belgeleri, hızla ilgili makamlara iletiyor.

Tüm başvuruları kabul eden CHP’nin, “ByLock” programını kullanan ya da darbeye karıştığına kesin kanaat getirilen kişilerin başvurularına ise temkinli yaklaştığı belirtiliyor.

“Google” ve “Apple” şirketlerinden bilgi istemek için sağlam temelleri olan iddialar ve yeterli somut delilin sağlanması gerekeceğine işaret edilen raporda, bir kişinin “ByLock” programı kurmasının Gülen üyeliği için yeterli görülemeyeceği savunuldu.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum