1. HABERLER

  2. YORUM ANALİZ

  3. Birgül Hanım’a Vurun, Atatürk’e Saygı Duyun!
Birgül Hanım’a Vurun, Atatürk’e Saygı Duyun!

Birgül Hanım’a Vurun, Atatürk’e Saygı Duyun!

Birgül Hanım’a Kürtleri ve Türk olmayan diğer halkları eşit görmemeye teşvik eden (hatta mecbur tutan) Kemalizm adında bir ideoloji ve rejim yokmuş gibi taarruz etmek hakkaniyetle bağdaşmaz.

A+A-

Birgül Hanım’a Vurun, Atatürk’e Saygı Duyun

Kenan ALPAY

CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in Meclis’te yaptığı konuşmaya verilen en anlamlı tepki ve en tutarlı destek kanaatimce MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır’dan geldi. Irkçılık yaptığına dair Güler’e tepkilerin yükseldiği bir vakitte MHP adına konuşan Mehmet Şandır, “Sayın Ayman Güler, kurucu hukukun ve kurucu felsefenin gereğini ifade etmiştir” cümlesiyle tereddütsüz ve şartsız sahip çıkmıştır.

Irkçılığın Atasını Seven, Kızını Döver mi?

Kemal Kılıçdaroğlu ve Muharrem İnce’nin yönetim adına tepki göstermesine karşın Birgül Ayman Güler’e CHP içinden Emine Ülker Tarhan ve Süheyl Batum gibi safkan Kemalist ve Ergenekon sözcülerinin açıkça sahip çıkmalarında bir gariplik yok. Fakat yine de MHP cephesinden verilen bu desteğin kamuoyunda geçiştirilmiş olması çok isabetli olmamıştır. Çünkü MHP’yi temsilen konuşan Şandır’ın çok ciddi bir tahlil ve tespit içeren “Sayın Ayman Güler, kurucu hukukun ve kurucu felsefenin gereğini ifade etmiştir” hükmü kanaatimce yaşanan tartışmaların özünü teşkil etmektedir.

Tartışmaların vuzuha kavuşturulması için sorulması gereken anahtar soru şudur: Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucu hukuk ve kurucu felsefesi ne üzerine kurulmuştur? Çerçevesini Mustafa Kemal’in çizdiği Kemalist-laik Türk ulusalcılığı devletin kurucu hukukuna ve felsefesine tek ve temel kaynak teşkil etmiyormuş gibi davranmanın kimseye bir faydası yok.

Hemen herkesin B. Ayman Güler’in konuşmasında geçen ‘’Kürt milliyetçiliğini bana ‘ilericilik’ ve ‘bağımsızcılık’ diye yutturamazsınız. Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit, eş değerde gördüremezsiniz’’ vurgularından özellikle ikinci cümleye itiraz etmesi dikkat çekicidir. Türk ulusu ve Kürt milliyetçiliği kıyasının yeni bir eşitsizlik ilanı olmadığını bilmeyen yokken ırkçılığa karşı yükseltilen bu hassasiyetin manası nedir?

Birgül hanım daha doğmamışken şimdi milletvekili olduğu partinin kurucu kadroları “damarlarında dolaşan asil kan” ile kanun ve kolluk kuvvetleri marifetiyle sadece Kürtleri değil Çerkesleri, Lazları, Gürcüleri, Boşnakları, Arapları da Türkleşmeye ve Atatürkçüleşmeye zorlamamış mıydı? Birgül hanım olsa olsa, Allah’ın her günü küçücük çocukları Türklüğüyle gurur duyan, varlığını Türk varlığına armağan eden, Türk olmakla mutlu olmayı eşitleyen ırkçı-inkârcı andlar okutan despotizmin bir çocuğudur.

Sabiha ve Afet Hanım’ın Yeni Sürümü

Birgül Hanım’a Kürtleri ve Türk olmayan diğer halkları eşit görmemeye teşvik eden (hatta mecbur tutan) Kemalizm adında bir ideoloji ve rejim yokmuş gibi taarruz etmek hakkaniyetle bağdaşmaz. Birgül hanım ve benzeri ırkçı-ulusalcı karakterler ne serada yetiştiler ne de uzaydan geldiler. Onlar Kemalist şartlandırmanın, Atatürkçü endoktrinasyonun, laik-ulusalcı terbiye modelinin ürettiği fakat asla imalat hatası sayılmaması gereken tiplerdir.

Yazının Devamı…

HABERE YORUM KAT