AP: Kendi Sefirlerini Rehin Alıyorlar

16.03.2012 04:35
AP: Kendi Sefirlerini Rehin Alıyorlar
Avrupa Parlamentosu, Beşşar Esed'in, üst düzey yetkililerin rejimden kaçışını engellemek için ailelerini rehin aldığını açıkladı.

Selçuk Gültaşlı’nın Haberi:

AP Maşrık Ülkeleri Heyeti Başkanı Mario David, AB ülkelerindeki Suriyeli sefirlerin ailelerinin ülkeye dönmesinin emredildiğini, bu yolla büyükelçilerin sadakatlerinin teminat altına alınmaya çalışıldığını söyledi.

Esed'in geçtiğimiz günlerde Petrol Bakan Yardımcısı ve bazı generallerin muhalefete katılması üzerine harekete geçtiğine işaret eden Mario David, Suriye rejiminin sefirlerin "istenmeyen kişiler" ilan edilmeden ülkeye dönmelerini talep ettiğini ama amacın sefirlerin muhalefete geçmelerini engellemek için ailelerinin rehin alınmasından ibaret olduğunu vurguladı. AP'li vekil Esed'in Kaddafi'nin hatalarından ders almış göründüğünü kaydetti. AP'nin net tavrına rağmen Avrupa'nın Suriyelileri Esed'in insafına bıraktığı eleştirileri yapılıyor. AP liderlerinin müdahale çağrılarına, Srebrenitsa ile paralellikler kurmalarına rağmen üye ülkeler henüz net bir stratejide anlaşmış değil. AB şu ana kadar sadece müeyyide kararı almış durumda. David, dünyadaki bütün Suriyeli büyükelçilere ailelerini ülkeye gönderme emri verilirken ilginç bir iddiayı da gündeme getirdi. Rejimin zirvesinde kavga başladığına işaret eden AP vekili, Esed'in eşi Esma Esed ve 3 çocuğunun ülkeyi terk edememesini de ülkenin liderleri arasındaki derin güven bunalımına bağladı. Esma Esed'in babası, geçtiğimiz günlerde kızının hayatından endişe etmeye başladığını açıklamıştı.

ZAMAN

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim