1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Alparslan Kuytul Terör Suçlamalarından Tahliye Oldu Ama Tutukluluğu Sürecek
Alparslan Kuytul Terör Suçlamalarından Tahliye Oldu Ama Tutukluluğu Sürecek

Alparslan Kuytul Terör Suçlamalarından Tahliye Oldu Ama Tutukluluğu Sürecek

Alparslan Kuytul’un bugün gerçekleşen mahkemesinden tutuksuz yargılanmasına karar verildi. Kuytul’un tahliye kararının infaz edilebilmesi için hakkındaki diğer davadan da beraat etmesi gerekiyor.

08 Kasım 2018 Perşembe 20:57A+A-

2 ayrı dosyadan tutuklu bulunan Alparslan Kuytul’un kendisine atılı terör suçlamalarını konu edinen yargılaması Adana’daki 11. Ağır ceza mahkemesinde gerçekleşti. Bu davadan Alparslan Kuytul’un tutuksuz yargılanmasına hükmedildi ve dava 10 Ocak'a ertelendi. Ancak Adana'daki 4. Ağır Ceza Mahkemesinde devam eden başka bir dosyadan daha tutuklu yargılaması sürdüğü için Alparslan Kuytul’un tutukluluğu devam edecek.

Mahkeme heyeti sanık Alparslan Kuytul'un tutuklulukta geçirdiği süre, ölçülülük ilkesi ile terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen dava kapsamında tutuklu bulunması hususları dikkate alınarak tahliyesine karar verdi.

Adana'da Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfına yönelik soruşturma kapsamında tutuklanan vakfın kurucu başkanı Alparslan Kuytul'un "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından, tutuksuz vakıf yöneticisi 2 sanığın ise "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan yargılanmasına başlandı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, vakıf yöneticileri tutuksuz sanıklar Mahfuz Ç. ve Gökhan Y. ile avukatları hazır bulundu. Tutuklu sanık Alparslan Kuytul ise mahkemeye bulunduğu Bolu F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumundan Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Duruşmada ilk olarak sanık avukatları, savunmaların SEGBİS kaydı ile yapılması yönünde talepte bulundu. Mahkeme heyeti de yaptığı değerlendirme sonucu oy birliğiyle bu talebin reddine karar verdi.

Savunması alınan Alparslan Kuytul hiçbir silahlı örgütle bağlantısı olmadığını, IŞİD tarafından ölümle tehdit edildiğini öne sürdü.

PKK'yı eleştirdiğini ve arkadaşlarının bu konuda tehditler aldığını savunan Kuytul, FETÖ/PDY'yi eleştiren konuşmaları olduğunu söyledi.

Kuytul, davaya konu konuşma görüntülerinde ise siyasi analiz yaptığını ifade etti.

Sanık Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. da terör örgütü propagandası yapmadıklarını, FETÖ/PDY ile bir ilgilerinin olmadığını belirterek beraatlarına karar verilmesini istedi.

Cumhuriyet savcısı ise Alparslan Kuytul'un konuşma videolarının Adana Emniyet Müdürlüğüne müzekkere yazılarak ayrıntılı bir şekilde irdelenip incelenmesi ve sanığın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, sanığın üzerine atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını sürdürüyor oluşu dikkate alınarak tutukluluk halinin devamına karar verilmesi yönünde görüş sundu.

Mahkeme heyeti de sanık Alparslan Kuytul'un tutuklulukta geçirdiği süre, ölçülülük ilkesi ile terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesince görülen dava kapsamında tutuklu bulunması hususları dikkate alınarak tahliyesine karar verdi.

Mahkeme ayrıca iddianameye konu 6 videonun FETÖ/PDY ve PKK/KCK aleyhine olup olmadığının detaylı bir şekilde incelenmesi için bilirkişiye gönderilmesini kararlaştırdı.

Davanın geçmişi

Adana'da yürütülen soruşturma kapsamında aralarında vakfın kurucu başkanı tutuklu Alparslan Kuytul'un da bulunduğu 3 kişi hakkında 41'er yıla, 42 şüpheli hakkında ise 21'er yıla kadar değişen hapis cezası istemiyle iddianame hazırlanmıştı.

Adana 11. Ağır Ceza Mahkemesince gönderilen iddianame kısmen kabul edilip, Kuytul hakkında "silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte bilerek ve isteyerek yardım etme ve silahlı terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlarından 20 yıl hapis, tutuksuz vakıf yöneticileri Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. hakkında ise "terör örgütü propagandası yapmak" suçlarından 5'er yıl hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Mahkeme, terör kapsamına girmeyen diğer suçlamalar yönünden görevsizlik kararı verip Kuytul, Gökhan Y. ve Mahfuz Ç. ile diğer 42 kişi hakkındaki dava dosyasını Adana Cumhuriyet Başsavcılığına iade etmişti.

Dosya daha sonra gönderildiği Adana 4. Ağır Ceza Mahkemesince yapılan incelemenin ardından kabul edilerek, farklı bir dava daha açılmıştı.

Alparslan Kuytul’un Eşinden Açıklama

Alparslan Kuytul’un eşi Semra Kuytul davayla ilgili bir açıklama yaptı.

Furkanhaber’in aktardığına göre açıklama şöyle:

“Hocaefendi için 11. ağır ceza mahkemesinden tahliye kararı çıktı. Terör davasına tutuksuz yargılanarak devam edecek olması, terör suçlamasının çok ciddi boyutta olmadığına delildir.

Ancak hakiki tahliye için 4. ağır ceza mahkemesinin bugün vereceği karar bekleniyor. Eğer oradan da tahliye kararı çıkarsa bugün Hocaefendi serbest bırakılacak.

En azından bugün terörle yapılan suçlamadan tahliye oldu. Bu çok önemliydi bizim için. Bize yapılan suçlamanın tutuklama gerektirmeyecek boyutta olduğuna hakim karar verdi. Dava devam edecek. 10 Ocak’a ertelendi. Mahkeme bu süreçte tutuklu kalmasını gerektirecek bir gerekçe görmediğini söylemiş oldu. Mutluyuz…”

 

HABERE YORUM KAT

6 Yorum