ABD ve AB Açıklamadan Memnun

24.04.2014 06:47
ABD ve AB Açıklamadan Memnun
Amerikan Dışişleri Bakanlığı Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşıladı. Açıklamadan AB de memnun.

AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Füle, Twitter mesajında, "Başbakan'ın Ermenilere ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyorum" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 1915 olaylarına ilişkin mesajını 'tarihi' olarak niteledi.

Washington açıklamayı memnuniyetle karşıladı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, günlük basın brifinginde, açıklamayla igili soruları yanıtladı.

Erdoğan’ın açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını, bunu tarihi ve olumlu bir adım olarak gördüklerini belirten Psaki, şunları söyledi:

“Başbakan Erdoğan’ın, Ermenilerin 1915 yılında yaşadığı acıları kamuoyu önünde tarihi kabulünden memnuniyet duyuyoruz. Bunun, gerçeklerin tam, dürüst ve adil şekilde kabul edilebileceğine yönelik olumlu bir işaret olduğuna inanıyor, Türkler ve Ermeniler arasındaki uzlaşı sürecini ileriye götüreceğini umuyoruz.”

AB de memnun

Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajı Avrupa Birliği Komisyonu'nda memnuniyet yarattı.

AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, Twitter mesajında, "Başbakan Erdoğan'ın Ermenilere ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyorum. Barışma kilit AB değeridir. Bu ruha uygun adımların takip edeceğini umuyorum" ifadelerine yer verdi.

AA

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim