1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. Yunanistan'da düşen uçak Sırpların silahını Bangladeş'e taşıyordu
Yunanistan'da düşen uçak Sırpların silahını Bangladeş'e taşıyordu

Yunanistan'da düşen uçak Sırpların silahını Bangladeş'e taşıyordu

Sırbistan Savunma Bakanı, Yunanistan'ın kuzeyinde Kavala kenti yakınlarında düşen kargo uçağının Bangladeş'e götürülmek üzere mayın da içeren 11 ton silah taşıdığını söyledi.

17 Temmuz 2022 Pazar 12:59A+A-

Sırbistan Savunma Bakanı, Yunanistan'ın kuzeyinde Kavala kenti yakınlarında düşen kargo uçağının Bangladeş'e götürülmek üzere mayın da içeren 11 ton silah taşıdığını açıkladı.

Cumartesi günü düşen uçakta tehlikeli madde taşındığı endişesiyle, olay yeri etrafındaki iki kilometrelik bölgede yaşayanlara evlerinden çıkmamaları uyarısı yapıldı.

Ukrayna merkezli bir şirket tarafından işletilen Antonov AN-12 kargo uçağı, Sırbistan'dan Ürdün'e uçuyordu.

Uçaktaki sekiz mürettebattan kurtulan olmadı.

Sırbistan Savunma Bakanı Nebojša Stefanovic, uçağın 11 tona yakın Sırp yapımı silahı Bangladeş'e götürülmek üzere taşıdığını açıkladı.

Sırbistan'dan kalkan uçağın Dakka'ya giderken Ürdün, Suudi Arabistan ve Hindistan'da durması planlanıyordu.

Ukrayna kargo havayolu şirketi Meridian tarafından işletilen uçağın, Ukrayna'daki savaşla bağlantılı olduğuna dair henüz bir veri yok.

Yunanistan devlet televizyonu ERT, uçağın 12 tonluk bir kargo taşıdığını ve kargonun potansiyel tehlikeli olarak tanımlandığını duyurmuştu.

Pazar sabahı, acil servisler tedbir amacıyla enkaz bölgesini drone ile inceledi. Askerlerin, patlayıcı uzmanları ve Yunan Atom Enerjisi Komisyonu personelinin, güvenli olduğu netleşinceye kadar enkaza yaklaşmayacağı bildirildi.

Kuzey Yunanistan İtfaiye Teşkilatı'ndan Marios Apostolidis gazetecilere yaptığı açıklamada, "(Hava) ölçümleri şu anda herhangi bir şey göstermedi ancak yine de alanda uyumsuzluk gözlemlendi" dedi ve ekledi:

"Başka bir deyişle, yoğun duman ve ısının yanı sıra tanımlayamadığımız beyaz bir madde görünüyor. Bu nedenle özel bir silahlı kuvvetler ekibinin bize bunun ne olduğunu ve alana girip giremeyeceğimizi bildirmesi gerekiyor."

Pilotun motor sorunu nedeniyle Kavala havaalanına acil iniş talep ettiği ancak piste ulaşamadığı bildirildi.

Uçak yerel saatle 22:45 sularında bölge sakinleri tarafından fark edilmişti. Görüntüler, uçağın alçaldığı sırada yanmakta olduğunu gösteriyordu. Düşen uçakla ilgili soruşturmanın ilerleyen günlerde devam edeceği ifade ediliyor.

 

HABERE YORUM KAT