1. HABERLER

  2. HABER

  3. YAŞ Kararları Açıklandı
YAŞ Kararları Açıklandı

YAŞ Kararları Açıklandı

Yüksek Askeri Şura'da alınan kararlar açıklandı: 55 general ve 1 amiral emekli edildi.

04 Ağustos 2012 Cumartesi 10:45A+A-

Üç gün süren Yüksek Askeri Şura'da (YAŞ) alınan kararlar dün akşam Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün onayına sunuldu. Kararlar Gül'ün onayının ardından Genelkurmay Başkanlığı'nın internet sitesinden kamuoyuna duyuruldu.  

Kararlar Şöyle:

29 general ve amiral bir üst rütbeye terfi ettirildi.

47 albay general ve amiralliğe yükseltildi.

33 general ve amiralin görev süresi 1 yıl uzatıldı.

55 general ve amiral kadrosuzluk sebebiyle 1 amiral de yaş haddi sebebiyle emekli edildi.

Korgeneral Galip Mendi Orgeneral rütbesine yükseltilerek, 2. Ordu Komutanı olarak atandı.

Eğitim ve Doktrin Komutanı (EDOK) Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler YAŞ üyesi olarak kaldı.

Temdit süresi dolan komutanlar emekli edildi.

2. Ordu Komutanı Orgeneral Servet Yörük EDOK Komutanı oldu.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin internet sitesinden  yapılan açıklama:

1. Yüksek Askerî Şûra; 03 Ağustos 2012 tarihinde tamamlanan Ağustos ayı olağan toplantısında, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevli general, amiral ve albaylardan bir üst rütbeye yükseltilecekler ile general ve amirallerden görev süresi bir yıl uzatılacakların durumlarını görüşerek karara bağlamıştır.

2. 30 Ağustos 2012 tarihinden geçerli olmak üzere; (29) general ve amiral bir üst rütbeye, (47) albay ise general ve amiralliğe yükseltilmiş; (33) general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatılmıştır.

3. Ayrıca bu yıl rütbe bekleme süresini dolduran 55 general ve amiral kadrosuzluk nedeniyle 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren, 1 amiral ise yaş haddini doldurduğu için 01 Eylül 2012 tarihinden itibaren emekli olacaklardır.

4. Bir üst rütbeye yükselen general ve amiraller ile görev süreleri bir yıl uzatılan general ve amirallerin yeni rütbe ve görevlerinin Milletimize, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ve ailelerine hayırlı ve uğurlu olmasını dileriz.

5. Büyük bir özveri ve onurla görev sürelerini tamamlayarak 30 Ağustos 2012 tarihinden itibaren aramızdan ayrılacak olan değerli silah arkadaşlarımıza fedakâr ve özverili hizmetlerinden dolayı teşekkür eder, hayatlarının yeni dönemlerinde aileleri ile birlikte esenlikler dileriz.

 

HABERE YORUM KAT