1. HABERLER

  2. HABER

  3. HUKUK

  4. Yargıtay’dan Soma kararı: Adalet yok
Yargıtay’dan Soma kararı: Adalet yok

Yargıtay’dan Soma kararı: Adalet yok

Yargıtay, 301 maden işçisinin hayatını kaybettiği Soma faciasına ilişkin kararını açıkladı. İşletmenin yönetim kurulu başkanı Gürkan’a verilen 15 yıl hapis cezası bozulurken, 4 sanık için '301 kez kastla öldürmek' suçundan mahkumiyet kararı verildi.

03 Ekim 2020 Cumartesi 03:58A+A-

Yargıtay 12. Ceza Dairesi, Soma faciasına ilişkin verdiği kararda, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 'basit taksirle ölüme neden olma' suçundan verilen 15 yıl hapis cezası bozuldu. Kararda, 4 sanığın '301 kez kastla öldürmek' suçundan mahkum edilmesi gerektiği belirtildi.

İŞLETME SAHİBİNİN HAPİS CEZASI BOZULDU

Habertürk'ün haberine göre, Soma Kömür İşletmeleri A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Can Gürkan’a 'basit taksirle ölüme neden olma' suçundan verilen 15 yıl hapis cezasının bozulduğu ve "Sanıkların tamamının karar alma süreci içerisinde bulunmaları ve şirketteki pozisyonları gereği ocak içerisindeki yüksek riskleri bilmelerine rağmen, 'olursa olsun' mantığı ile hareket ederek bu risklerin önüne geçmek için herhangi bir girişimde bulunmayarak, gerçekleşen bu neticeden olası kastlarıyla sorumlu tutulmaları gerektiği, böylece sanıklar hakkında 301 kez olası kastla adam öldürme suçundan ve 162 kez olası kastla yaralama suçundan mahkumiyet hükmü kurulması gözetilmeliydi" denen kararda Yargıtay, sanıklar Genel Müdür Ramazan Doğru, İşletme Müdürü Akın Çelik ve Teknik Müdür İsmail Adalı’nın tahliye taleplerini de reddetti.

MÜHENDİSLER HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARI BOZULDU

Tutuklu sanık Teknik Nezaretçi Ertan Ersoy’un cezaevinde geçirdiği süre dikkate alınarak tahliyesine karar verildi. Sanıklar kontrol baş mühendisleri Efkan Kurt ve Adem Ormanoğlu hakkında verilen beraat kararları bozuldu.

Daire, her iki mühendisin 'bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma' suçundan cezalandırılması gerektiğini belirtti. Sanık Haluk Evinç hakkındaki mahkumiyet kararı eksik inceleme nedeniyle bozuldu.

NE YAŞANMIŞTI?

13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen ve 301 maden işçisinin yaşamını yitirdiği Soma katliamı davasında sanıklardan Can Gürkan 15 yıl, Ramazan Doğru 22 yıl 6 ay, Akın Çelik 18 yıl 6 ay, İsmail Adalı 22 yıl 6 ay hapis cezası verilmişti.

2018 yılında açıklanan kararda mahkeme heyeti, Soma Holding’in yönetim kurulu başkanı Alp Gürkan ve tutuksuz yargılanan 36 sanık için beraat kararı vermişti. (Karar)

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT