1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. WikiLeaks Maliki'yi de Köşeye Sıkıştırdı
WikiLeaks Malikiyi de Köşeye Sıkıştırdı

WikiLeaks Maliki'yi de Köşeye Sıkıştırdı

Irak'ta Başbakanlık tarafından yapılan sert açıklamada, Maliki'nin kontrolündeki güçlerin ölüm timleri gibi hareket ettikleri iddiası reddedildi.

25 Ekim 2010 Pazartesi 13:49A+A-

ABD, geçen cuma WikiLeaks tarafından sızdırılan, Irak'ta sivillere yönelik işkence ve katliamlara göz yumulduğunu gösteren gizli belgeler yüzünden köşeye sıkışırken, savaştaki en yakın müttefikleri İngiltere ve Irak Başbakanı Nuri El Maliki'yi de zor duruma düşürdü.

Maliki bu bilgilerin sızdırılmasının ülkesinin içişlerine müdahele anlamına geldiğini söyerken, makamından yapılan açıklamada, Wikileaks yeni hükümeti kurma girişimlerini baltalamakla suçlandı.

Maliki'nin Sünni muhaliflerine göre ise sitede yer alan bilgiler Irak'ta iktidar paylaşımına dayalı bir hükümet kurmanın gerekli olduğunu gösteriyor.Geçen marttaki seçimleri Allavi karşısında az farkla kaybeden Maliki ile rakibi o tarihten bu yana iktidar mücadelesi veriyor.

Başbakanlık, Irak güvenlik güçlerinin yasalara saygılı davrandıklarını ve mezhep kaygılarıyla hareket etmediklerini öne sürdü.

Açıklamada Wikileaks'te yer alan belgeler ''medya oyunları ve bilinen siyasi hedeflerle gündeme getirilen balonlar'' olarak nitelendi.

Maliki'ye yakın Irak gazeteleri belgelerin, Irak başbakanına zarar vermek için "dikkatle seçildiğini" ve devlet karşıtlarınca düzenlenen politik bir kampanyanın ürünü olduğunu yazdı.

Wikileaks'te yer alan 400 bin gizli ABD askeri belgesi, Amerika'nın Irak'ta uygulanan işkence, kötü muamele ve yargısız infazlara göz yumduğunu ortaya koyuyor.

2004-2009 yılları arasında yazılan yaklaşık 400 bin gizli belge, Irak'ta 66 bin sivilin öldürüldüğünü gösteriyor.

CNN YAYININI TERK ETTİ

ABD'yi önce Afganistan sonra da Irak ile ilgili gizli belgeler sızdırarak zor durumda bırakan WikiLeaks sitesinin kurucusu Julian Assange, Londra'da CNN ile yaptığı röportajı terk etti. CNN'in röportajcısı Atika Shubert'in hakkındaki tecavüz soruşturması ile ilgili soru sormasına sinirlenen Assange, "Bu görüşmenin konusu bu değil. 104 bin insanın ölümünü ortaya çıkardığım için kişiliğime yönelik saldırılarla beni gölgeleyecekseniz burayu terk ederim" dedi. Ancak Shubert konu üzerinde ısrarlı olunca stüdyodan ayrıldı.

HABERE YORUM KAT