1. HABERLER

  2. EYLEM

  3. VAN

  4. Van YYÜ’de Yürüyüşü Engellenen Eylem Cami Avlusuna Hapsedildi
Van YYÜ’de Yürüyüşü Engellenen Eylem Cami Avlusuna Hapsedildi

Van YYÜ’de Yürüyüşü Engellenen Eylem Cami Avlusuna Hapsedildi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Kardeşlik Platformu üyesi öğrenciler, Baas rejiminin ve Rusya'nın Suriye'nin Halep kentinde yaptığı katliamları kınadı.

05 Mayıs 2016 Perşembe 22:58A+A-

YYÜ Suriye dayanışma platformu ve YYÜ kardeşlik platformu Halep için yürüyüş yapmak için önceden duyuru yapmış ve hazırlıklarını bitirip basını davet etmiştir. Rektörlüğün bahanesi: Eylemden bir gün önce farklı gruplar rektörlüğe gidip baskı yapmış ve onlara izin verdiğiniz gibi bizede izin vereceksiniz tarzında olay çıkarırız görüntüsü oluşturmuştur rektörlük nezdinde . Bize yansıyan tarafı ile rektörlüğün ve emniyetin bunlara boyun eğdiğini ve istedikleri amaca ulaşmada onların lehine bir görüntü ortaya çıkardığını göstermiştir. Rektörlük bize eylem yaptırmayacağını ve müdahale edeceğini bildirmiş , bizde itiraz etmiş ve baskılara boyun eğmek tehditkar örgüt görünümlü farklı gruplara alan açmak olacağını bildirmişiz hem emniyete hem de rektörlüğe. Eylem saati hem emniyet hem rektörlük hiç bir şekilde izin verilmeyeceğimi tehditkar bir şekilde öğrencilere bildirmiştir. Öğrenciler platform olarak buna karşı koymuş ve sonunda camii avlusunda eylem yapılmasına karar kılınmıştır. Üniversite nin ve emniyetin bu yasakçı tutumunu şiddetle kınıyoruz platform olarak. Özgürlük alanı olması gereken üniversiteler yeniden yasakçı tutumların gölgesinde kalmış ve öğrencilerini yasal olan haktan mahrum bırakmıştır. Bilinmelidir ki bu yasakçı tavır makul ve itidalli öğrencileri terörize etme yöneliminden başkaca birşey değildir. Farklı grupların yaptığı her eylem ile şiddeti adeta kutsadığını ve yaydığını bilenler , bizlerin de her eylemi en güzel örneklikle , tutarlı ve kararlı bir duruşla yaptığımızı biliyorlardır ve bu tavır hakkaniyet çizgisinde devam edecektir. Buna rağmen bize yönelik haksız yasaklar asla bizler tarafından kabul görmeyecek ve boyun eğdirilmeyecektir!

Bu eylem de her türlü baskı ve yasağa rağmen gerçekleşmiştir. Destek veren herkese teşekkür ediyoruz. Rabbimiz şahitliğimizi kabul buyursun ve dosdoğru bir çizgide sürdürmeyi nasib etsin.

YYÜ Suriye dayanışma platformu ve YYÜ kardeşlik platformu

Platform üyeleri önce öğle namazını camii de beraber kılarak güzel bir örneklik sergilediler. Namazdan sonra dışarıya çıkıp saf saf olup şehitlerimiz için giyabi cenaze namazı kılarak güzel bir vefa ve sorumluluk örneği sergilediler. Daha sonra eylem basın açıklaması ve sloganlar eşliğinde devam etti. Basın açıklamasını okuyan Yıldırım Bozkurt öncelikle Halep ile ilgili güncel durumu paylaştı ve daha sonra basın metnini okudu. Basın açıklamasından sonra ise toplu halde dua edildi Halep için ve Suriye direnişi için. Van dan Halep e direnişe bin selam, katil Rusya Suriye den defol, İslami hareket engellenemez, ya Allah menna ğayrek ya Allah , yalla irhal ya beşşar sloganları atıldı.

 

 

Emperyalist Rusya Ve İşbirlikçi Hainler Suriye’den Defolun!

Bismillahirrahmanirrahim

Değerli kardeşlerimiz,

Bugün bir kez daha İslam beldesi olan Suriye’den yükselen feryadın acısını hissederek burada toplanmış bulunmaktayız. Bilindiği gibi zâlim Esed’in katliamlari çocuk, yaşlı, kadın, erkek demeden devam etmektedir. Ona destek veren Emperyalist güçler de Müslüman kanına büyük bir iştahla dadanmış ve Müslümanların cesetleri üzerinden kendilerince güç  gösterisi yapmaya devam etmektedirler. İslam coğrafyasının kadim düşmanları olan ikiyüzlü Avrupa, büyük şeytan Amerika ve barbar Rusya, söz konusu Müslümanlar ve İslam coğrafyası olunca hemen birleşip kurdukları fitne tezgâhlarıyla Müslümanların uyanışını boğmaya ve Müslümanları kargaşanın ve kaosun girdabına sokmaya çalışmaktadırlar.  Bu, onların yüzyıllardır uyguladıkları siyasetin değişmez özelliğidir.

Değerli kardeşlerim!

Bizler, ümmet coğrafyasında kurulan bu tezgâhın farkındayız. Söz konusu Müslümanlar olunca kılı kıpırdamayan zâlim müstekbirler kendilerine bir zarar dokunduğu vakit hemen demokrasi ve insan hakları söylemine sarılıp kendilerince ürettikleri içi boş insancıl söylemlerin havariliğini yapmaktadırlar. Ancak bizleri artık kandıramayacaklarını bilmeleri lazımdır. Ve bilsinler ki Müslümanların uyanış süreci başlamıştır. Bugün bu uyanışa bütün varlıklarıyla gönül veren, can veren ve sebat eden Suriyeli kardeşlerimiz inşallah ümmet coğrafyasının kurtuluş müjdesiyle kutlu bir zafere uyanacaklardır.

Değerli kardeşlerim şunu çok iyi bilmemiz lazımdır ki dünyanın müstekbir güçleri Suriye'den yankılanan özgürlük sadasının onların yıkılışına öncülük ettiğini biliyorlar ve bunun için ellerinden gelen her türlü kirli politikayı tedavüle sokmuşlardır. Şu gayet açıktır ki Suriye özgürleşirse bu İslam coğrafyasının kurtuluş umudunu daha da ileriye taşıyacaktır. Onun için Ortadoğu'yu yangın yerine çeviren bu kanlı ittifakın bütün bileşenleri müslüman halkın iradesini hiçe sayıp Esed gibi zalim bir diktatöre destek çıkarak kan üstüne kurdukları zulüm düzenlerini ayakta tutmaya çalışmaktadırlar. Ancak Rabbimizin inayetiyle kurdukları tuzaklar onların başına geçecektir inşallah.

Ve bizler bugün burada bütün dünyaya haykırarak şunu diyoruz:  Ey Rusya, ey Amerika, Ey İran, ey ikiyüzlü Avrupa ve ey reel politika girdabına batmış işbirlikçi bölge devletleri!

Sizin demokrasi ve insan hakları söylemleriniz koca bir yalandan ibarettir. Sizler dünyaya ölüm, zulüm ve kıyımlar ile hükmetmenin tarihini yazmış kanlı zalimler olduğunuzu bir kez daha dünyanın gözü önünde ispatladınız. Bugün Suriye’nin dört bir yanında ve Halep’te döktüğünüz kanlar, inşallah sizin yıkılışınızın umudunu besleyerek tarihe şahitlik edecektir.

Şunu da iyi bilin ki bizler ölümden korkmuyoruz ey zalimler. Çünkü bizler taptığınız bu dünyanın geçici olduğunu ve sizin de ilelebet burada kalmayacağınızı biliyoruz. Bugün bu dünyada yaptıklarınızın, yarın karşılıksız kalmayacağına da iman etmişiz. Ve buradan İslam coğrafyasının bütün evlatlarına ve kanaat önderlerine sesleniyoruz: Daha ne zamana kadar bu dağınıklığımız devam edecek ve "ümmet" olmadığımız için Batının alçak zihniyetini gelip bizi yani İslam coğrafyasını idare edecek. Artık küçük hesapları bir tarafa bırakıp, Allah’ın ipi ve sağlam kulp'u olan Kur’an’ın hayat bahş eden düsturları etrafında bir halka olmamız gerekmektedir.

Diğer taraftan bu zulümlere maruz kalan Suriyeli kardeşlerimize de diyoruz ki;

Ey hürriyet sevdalısı ve yalnız Allah’a kulluğu seçmiş onurlu Suriyeli kardeşlerimiz! Şehadetiniz mübarek olsun ve direnişiniz kutlu bir zafere doğsun. Sizler, ümmetin onuru ve iftiharısınız. Bizlere gösterdiğiniz izzetli kıyamınızla onurlu bir ölümün, her zaman zilletle yaşamaktan daha üstün olduğunu ispatladınız.

Bizler şahidiz ki siz, Allah’a verdiğiniz sözde durdunuz. Can, mal ve evlatlarınızı Allah için feda ettiniz. Ve şahitliğin en güzelini yaparak Rabbinizin hoşnutluğuna eriştiniz. Sizden geride kalanlar da sebat etmeye devam etmektedirler.

Bütün bu yaşananların ümmet için çok acı olduğunu biliyoruz ve buradan haykırarak şahitliğimizi göstermeye çalışıyoruz. Belki başımıza bombalar yağmıyor ama yüreğimizin en derin noktasından kopup gelen kardeşlik duygusuyla bir nebze de olsa bir şeyler söylemenin sorumluluğunu hissediyoruz. Ve bunun Rabbimizin katında bir mazeret olmasını temenni ediyoruz.

Bu vesileyle tekrar hatırlatmak istiyoruz. Bizler her zaman mazlum Suriyeli kardeşlerimizin yanında ve destekleri olacağız. Aynı zamanda da kim olursa olsun zalimlerin karşısında olacağımızı bir kez daha buradan bütün dünyaya ilan ediyoruz.

YYÜ SURİYE DAYANIŞMA PLATFORMU VE YYÜ KARDEŞLİK PLATFORMU 

 

yyu-20160505-02.jpg

yyu-20160505-03.jpg

yyu-20160505-04.jpg

yyu-20160505-05.jpg

HABERE YORUM KAT