1. HABERLER

  2. HABER

  3. Uludere İle İlgili Tutuklamalar Olabilir
Uludere İle İlgili Tutuklamalar Olabilir

Uludere İle İlgili Tutuklamalar Olabilir

Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Özel’in bir araya geldiği Uludere zirvesinden sorumluların bulunması kararı çıktı.

03 Ocak 2012 Salı 09:19A+A-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak sınırında 35 kişinin ölümüyle sonuçlanan hava bombardımanı ile ilgili dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel’le görüştü.

Hükümete yakın kaynaklar, Başbakan Erdoğan’ın olayın üzerine gitmekte kararlı olduğunu, bu kapsamda bazı sivil ve askerlerin görevden alınabileceğini belirterek, “Sayın Başbakan herhangi bir karartmaya yol açacak sürece izin vermeyecektir” dedi.

Taraf’a konuşan Prof. Dr. Aytekin Geleri de Başbakan Erdoğan’ın kesinlikle Uludere katliamının hesabını soracağını belirtti.

Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Necdet Özel görüşmesi dün Başbakanlık Merkez Bina’da gerçekleştirildi. 13:00’da başlaması planlanan görüşme, 45 dakikalık gecikmeyle başladı. Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşmede, mazot kaçakçılığı yapan 35 Şırnaklı köylünün F- 16 jetleri tarafından bombalanarak öldürülmesi olayı ele alındı. ‘Uludere Zirvesi’nin ardından herhangi bir açıklama yapılmazken, görüşmede katliamın nasıl gerçekleştiği, bombalama öncesi istihbaratın nasıl ve kimden alındığı gündeme geldiği öğrenildi.
 

4 saatlik görüntü konuşuldu

Genelkurmay Başkanı Necdet Özel’in bu konuda Başbakan Erdoğan’ı ayrıntılı bir şekilde bilgilendirdiği ve ilk tesbitlerini Erdoğan ile paylaştığı belirtildi. Başbakan Erdoğan’ın, olayla ilgili ellerinde olduğunu söylediği dört saatlik görüntüyü izlediği ifade edildi.
 

Karartmaya izin verilmeyecek

Taraf ’ın hükümete yakın kaynaklarından edindiği bilgilere göre, Başbakan Erdoğan, katliamın üzerine sonuna kadar gidecek. Kaynaklar, soruşturmaların akabinde gerekirse yaptırım uygulanacağı ve bu kapsamda, bazı sivil ve askerlerin görevden alınabileceğine dikkat çekerek “Sayın Başbakan herhangi bir karartmaya yol açacak sürece izin vermeyecektir” dediler. Aynı kaynaklar, sebebi ne olursa olsun Şırnak Uludere Ortasu Köyü’nden olan 35 sivilin öldürülmesi olayının Başbakan Erdoğan tarafından kabul edilemeyeceğini belirtiyorlar.
 

Geleri: Erdoğan hesabını soracak

Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) Savunma ve Güvenlik Araştırmaları Koordinatörü Prof. Dr. Aytekin Geleri, Başbakan Erdoğan ile Genelkurmay Başkanı Orgeneral Özel’in görüşmesini Taraf ’a değerlendirdi. Uludere katliamı ile ilgili tüm bilgilerin Başbakan Erdoğan’a sunulduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Aytekin Geleri, şunları söyledi: Erdoğan, konuyu net olarak anlamak istiyor. Bunun için öncelikle ‘Bilmediğim bir şey var mı’ diye soruyor. Bilmediği bir şey varsa şayet hesabını soracaktır. Ayrıca gelişmelerin, terörle mücadeleye zarar vermemesi konuşuldu. Sürecin nasıl yönetileceği değerlendirildi.”

Hüseyin Özkaya / Taraf

 

HABERE YORUM KAT