1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ukrayna Birlikleri Debaltseve'den Çekiliyor
Ukrayna Birlikleri Debaltseve'den Çekiliyor

Ukrayna Birlikleri Debaltseve'den Çekiliyor

Ukrayna hükümetine bağlı birlikler, ateşkese rağmen Rusya yanlısı ayrılıkçılarla çatışmaların sürdüğü stratejik öneme sahip Debaltseve'den çekilmeye başladı.

18 Şubat 2015 Çarşamba 12:03A+A-

Gönüllülerden oluşan "Donbas" taburu komutanı ve milletvekili Semen Semençenko, sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklamada, Debaltseve'deki Ukrayna askerlerinin geri çekilmesinin planlı ve organize bir şekilde yapıldığını açıkladı. Semençenko, ayrılıkçıların kabasadan çıkış yollarını keserek, Ukraynalı birliklerin ayrılmasını engellemeye çalıştığını belirtti.

Semençenko, hükümet güçlerinin Artemisk-Debaltseve karayolunu kontrol ettiğine ilişkin resmi açıklamaların gerçeği yansıtmadığını da ifade etti. Ukraynalı askerlerin bu bölgedeki diğer yolları kontrol ettiğini ileri süren Semençenko, ayrılıkçıların bu yolun kontrolü için mücadele verdiğini ve "hayat yolu" olarak adlandırılan bu yol üzerinden ayrılıkçılarla hükümet güçleri arasında çatışmaların sürdüğünü ifade etti.

Ukrayna resmi makamları, henüz konuya ilişkin açıklama yapmadı.

Askerlerin silahlarını teslim ettiğini ileri sürüldü

Doğudaki ayrılıkçıların tek taraflı olarak kurduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti Başkanlığı İdaresi Başkanı" Maksim Leşenko ise Debaltseve'deki Ukraynalı askerlerin toplu halde silahlarını teslim ettiğini ileri sürdü. Leşenko, yaptığı açıklamada, silahını teslim eden asker sayısının yüzlerle ifade edildiğini belirtti. 

Leşenko, ayrıca AGİT özel gözlem misyonu üyelerinin Debaltseve'yi yakında ziyaret edebileceğini ifade ederek, "Şu anda Debaltseve'de halen silahlar ve patlamalar duyuluyor. Ancak yakın zamanda AGİT gözlemcilerinin kenti ziyaret edebileceğini düşünüyoruz" ifadesini kullandı. 

Leşenko, ayrılıkçıların şu anda Debaltseve'de "temizlik" yaptığını, Ukraynalı komutanların da oradan ayrıldığını iddia etti.

Donetsk'in Debaltseve kasabası, Donetsk ve Luhansk arasında köprü işlevi görmesi nedeniyle bölgede stratejik öneme sahip. Kasaba ayrıca Ukrayna ordusunun kontrolündeki batıya uzanan karayolu ve demiryollarının üzerinde yer alıyor. Ukrayna'da taraflar arasında ateşkes pazar gününden itibaren başlayan ateşkes anlaşması olmasına rağmen son günlerde ayrılıkçıların Debaltseve'ye saldırıları sürüyordu.

HABERE YORUM KAT