1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SOMALİ

  4. Türkiye’den IMF'ye borçlanan Somali'ye yardım
Türkiye’den IMF'ye borçlanan Somali'ye yardım

Türkiye’den IMF'ye borçlanan Somali'ye yardım

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre Türkiye, IMF ihtiyat hesabında biriken para ile Somali'nin IMF'ye olan borcunu ödeyecek.

05 Kasım 2020 Perşembe 20:07A+A-

Türkiye'nin IMF ihtiyat hesaplarında biriken parası Somali'nin IMF'ye olan borcunun ödenmesi için kullanılacak.

Somali'nin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan vadesi geçmiş borçlarının silinebilmesi amacıyla Türkiye'nin IMF ihtiyat hesaplarında biriken paylarından 2.3 milyon Özel Çekme Hakkı (SDR) tutarında nakit hibe verilecek.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan milletlerarası anlaşmaya göre, 5 Ekim tarihli hibe anlaşmasının yürürlüğe girmesine 4749 sayılı kamu finansmanı ve borç yönetiminin düzenlenmesi hakkında kanun kapsamında karar verildi.

Resmi Gazete'nin “Milletlerarası Andlaşma” başlığında şu ifadelere yer verildi:

"Somali Federal Cumhuriyeti’nin Uluslararası Para Fonuna Olan Vadesi Geçmiş Borçlarının Silinebilmesi Amacıyla Fonun İhtiyat Hesaplarında Biriken Ülkemiz Payından 2.372.189 Özel Çekme Hakkı (SDR) Tutarında Nakdi Hibe Verilmesine Dair 5/10/2020 Tarihli İlişik Hibe Anlaşmasının Yürürlüğe Girmesi Hakkında Karar (Karar Sayısı: 3176)”

ÖZEL ÇEKME HAKLARI NEDİR?

Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından 1969 yılında meydana getirilmiş uluslararası bir rezerv para birimi ve aynı adı taşıyan ayrı bir departman tarafından çıkartılıyor. Uluslararası likiditeyi arttırmak için IMF tarafından yaratılan özel bir uluslararası rezerv aracı olarak kullanılıyor. Özel Çekme Hakkı (SDR), bir hükümetin diğerinin merkez bankasından onun ulusal parasını çekmesine olanak veren bir hak sağlıyor. (Karar, Reuters, BBC)

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum