1. HABERLER

  2. HABER

  3. Tahir Elçi Hakkında İddianame Hazırlandı
Tahir Elçi Hakkında İddianame Hazırlandı

Tahir Elçi Hakkında İddianame Hazırlandı

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında iddianame hazırladı.

26 Ekim 2015 Pazartesi 15:42A+A-
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istemiyle iddianame hazırladı.
 
Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, PKK'nın, eylemleri şiddet içerdiği için "terör örgütü" olarak tanımlanması gerektiği belirtilerek, ''Hakların elde edilmesi için mutlaka hukuki ve meşru bir yol vardır. Dolayısıyla şiddete başvurmak hiçbir şekilde meşru değildir" denildi.
 
Şüpheli Elçi'nin hukukçu olduğu aktarılan iddianamede, "Bir hukukçu olarak, neyin suç olup olmadığını bilmesi gerekir. Bulunduğu toplumsal kurum itibarıyla sarf edeceği sözlerin toplumdaki etkisini hesaplaması gerekiyor" ifadesi kullanıldı.
 
İddianamede, Elçi'nin ''terör örgütü propagandası yapmak'' suçundan 7,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. İddianame, Bakırköy 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.
 
Bu arada Tahir Elçi'nin avukatı Baran Doğan, müvekkilinin Avrupa Konseyi'nin 3 Kasım'da Brüksel'de yapılacak "Türkiye ve Batı Balkanlar'da İfade Özgürlüğü ve Medya" konulu konferansa davet aldığı için yurt dışına çıkış yasağının kaldırılması istemiyle Bakırköy 1. Sulh Ceza Hakimliği'ne başvurdu.
 
(AA)

HABERE YORUM KAT