1. HABERLER

  2. HABER

  3. "Suriye Önce Yaptığı Katliamları Durdursun"
Suriye Önce Yaptığı Katliamları Durdursun

"Suriye Önce Yaptığı Katliamları Durdursun"

Esed'in, Türkiye'yi BM'ye terör destekçisi şeklindeki şikayetine karşı Dış İşleri Bakanlığı açıklama yaptı.

17 Eylül 2012 Pazartesi 17:14A+A-

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Selçuk Ünal, Suriye Dışişleri Bakanlığı’nın bir mektupla Türkiye’yi BM’ye şikayet etmesine, “Suriye hükümeti önce kendi halkına karşı yürüttüğü şiddet kampanyasını durdursun” tepkisi verdi.

Konuyla ilgili diğer dışişleri yetkilileri de, “Suriye’den her gün ölüm haberleri geliyor. Tüm dünyanın gözü önünde siviller öldürülüyor. Hürriyet’in haberine göre; Esad yönetimi kendini savunmak için asılsız iddialar ortaya atmak yerine, şiddeti bir an evvel durdurmak için gerekli yolu hayata geçirmeli” değerlendirmesi yaptı.

Şam yönetimi BM’ye yazdığı mektuplarda, Türk hükümetini, Suriye halkına karşı terör eylemleri düzenlemesi için teröristlere her türlü desteği sağlamakla suçladı ve “Türkiye’nin ahlaksız tutumunun araştırılmasını, gereğinin yapılmasını” istedi.

Mektupta, “Türk hükümetinin Suriyeli masum vatandaşları katletmek, mülklerini havaya uçurmak, ülkede bozgunculuk ve kaosu yaymak için Tekfirci, Vahhabi ve El Kaide üyesi binlerce teröristin sınırları üzerinden Suriye’ye girmelerine izin verdiği, Türkiye’nin havalimanlarını ve Suriye ile sınırlarını bu teröristlere ardına kadar açtığı” iddia edildi.

HABERE YORUM KAT