1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Sünni Aşiretler: İran Yargılansın
Sünni Aşiretler: İran Yargılansın

Sünni Aşiretler: İran Yargılansın

Irak'ın Anbar Eyaletindeki Sünni aşiretler, yayınladıkları ortak açıklamayla, bölgeye müdahale ederek sivil ölümlerin yaşanmasına neden olmakla suçladıkları İran'ın uluslararası mahkemede yargılanmasını talep etti.

25 Şubat 2015 Çarşamba 15:27A+A-

Anbar aşiretleri ve ileri gelenleri adına hazırlanan ortak açıklamayı okuyan Cumeyli Aşireti liderlerinden Ahmed Der Cumeyli, İran'la birlikte, İran’ın Irak’a müdahale etmesini talep eden eyalet meclisi ve merkezi parlamento üyelerinin de yargılanması gerektiğini vurguladı.

Cumeyli, ellerinde üzerinde Farsça yazı olan bir füze parçasının bulunduğunu, bunun da İran’ın sivil ölümler konusunda sorumlu olduğuna dair kanıtlardan biri olduğunu dile getirdi.

Ahmed Der Cumeyli, sürekli şekilde bombalandığını ifade ettiği Sünni kentlerde yaşananları gündeme getirmeleri için basına da çağrı yaptı.

İran, 'IŞİD’e karşı savaşta destek vermek için' Irak’a silah ve askeri danışmanlar gönderdiğini daha önce kabul etmişti. 

İran IŞİD'e karşı aktif biçimde Irak'ta

IŞİD'in Irak'ta geniş toprakları ele geçirmesinin ardından İran ordusu Irak sahasında aktif olarak savaşmaya başladı.

Tahran yönetimi son dönemde Irak topraklarında İranlı komutanların öldürüldüğünü açıkladı.

İran Devrim Muhafızları'nın dış operasyon gücü Kudüs Gücü'nün başındaki isim General Kasım Süleymani'nin Irak topraklarındaki operasyonlara katıldığına dair fotoğraflar İran basını tarafından yayınlanıyor.

Anbar Eyaleti başta olmak üzere Sünnilerin ağırlıkta olduğu bölgeler, merkezi hükümeti İran etkisine açık olmakla suçluyor. Sünni politikacılar Irak’ta İran’ın etkin olmasından duydukları rahatsızlığı sık sık dile getiriyor.

AL JAZEERA 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum