1. HABERLER

  2. HABER

  3. Sosyal medya devlerine verilen süre 19 Ocak’ta sona eriyor
Sosyal medya devlerine verilen süre 19 Ocak’ta sona eriyor

Sosyal medya devlerine verilen süre 19 Ocak’ta sona eriyor

Sosyal Medya Yasası gereğinde Facebook, Instagram ve Twitter gibi şimdiye kadar Türkiye'de temsilcilik açmayan sosyal ağ sağlayıcıları için 19 Ocak itibarıyla reklam yasağı devreye girecek.

17 Ocak 2021 Pazar 13:52A+A-

1 Ekim 2020’de yürürlüğe giren Sosyal Medya Yasası nedeniyle Türkiye'de temsilcilik açmayan sosyal ağ sağlayıcılarına 19 Ocak itibarıyla reklam yasağı için sürenin dolduğu bildirilecek.

FACEBOOK, INSTAGRAM VE TWITTER ADIM ATMADI

Bugüne kadar Rusya’dan VKontakte’nin (VK) yanı sıra YouTube, TikTok ve Dailymotion Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul ederken, Facebook ve bünyesinde bulunan Instagram’ın yanı sıra, Twitter, Periscope ve Pinterest gibi şirketler ise henüz bu konuda adım atmadı.

REKLAM YASAĞI 19 OCAK'TA BAŞLIYOR

Temsilcilik açmayı kabul etmeyen şirketlere yaptırımların ilk adımında 10 milyon lira, ikinci adımında 30 milyon lira olmak üzere, toplamda 40 milyon lira ceza kesilirken, cezalar şirketlerin yurtdışındaki adreslerine tebliğ edildi. Yasa çerçevesinde şirketlere öngörülen para cezası uygulaması aşaması sona ererken, sıra reklam yasağına geldi. Bu kapsamda şirketlere yaptırımların üçüncü adımı olarak 19 Ocak Salı günü reklam yasağı uygulamasının başlaması için tanınan sürenin dolduğunun bildirileceği belirtildi.

Düzenlemeye göre, şu ana kadar Türkiye’de temsilcilik açmayı kabul etmeyen Facebook, Instagram, Twitter, Periscope, Linkedin ve Pinterest, önümüzdeki salı gününde kadar temsilcilik için adım atmazsa bundan sonra Türkiye’de reklam alamayacak.

Milliyet'in haberine göre reklam yasağı kararının yayımlanması ile Türkiye’de vergi mükellefi olan şirket ve kişilerin, söz konusu sitelere reklam vermesi yasaklanacak. Reklam yasağı ile söz konusu platformlarla reklam sözleşme yapılamayacak, bu sitelere reklam bedeli olarak para ödenemeyecek.

  

HABERE YORUM KAT