1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Şii Milislerin Kontrolüne Geçen Tikrit Hayalet Kente Döndü
Şii Milislerin Kontrolüne Geçen Tikrit Hayalet Kente Döndü

Şii Milislerin Kontrolüne Geçen Tikrit Hayalet Kente Döndü

Irak'ın Tikrit kentinin büyük çoğunluğu uzun süre IŞİD'in kontrolünden sonra Iraklı Şii militanlar tarafından denetleniyor.

02 Nisan 2015 Perşembe 20:37A+A-

Uzun süredir IŞİD'in kontrolünde bulunan Tikrit kentinin büyük çoğunluğu silahlı Şii gruplar (Haşdi Şabi) tarafından denetleniyor.

Tikrit, bir hayalet ve yıkım kentini andırıyor. Tikrit'e giriş ve çıkışlar ise batı ve güney cephelerinden, bir çölün uzun süren yolculukla kat edilmesinden sonra gerçekleşebiliyor.

Valilik ve diğer hükümet binalarının bulunduğu kent merkezine ulaşabilmek için ise özellikle Şii güçlerin yoğun güvenlik önlemi ve kontrol noktalarından geçildikten sonra mümkün olabiliyor. 

Irak'ın devrik lideri Saddam Hüseyin'in yaptırmış olduğu Başkanlık Sarayları Şii Haşdi Şabi'ye bağlı Ali Ekber ve Bettar Tugayları tarafından denetleniyor.

Yaklaşık yüzde 90'ı Şii milislerce kontrol altına alınan Tikrit'in sakinlerinden ise şehirde eser yok. Yerel kaynaklar Sünni sivillerin Şii milislerin saldırılarından korkmaları sebebiyle evlerini terk ettiğini aktarıyor. 

Tikrit' için askeri operasyona katılıp sonra kentte hakimiyet süren Şii milis grupları ise, İran Devrim Muhafızları'na yakınlığıyla bilinen Bedir Gücü, Asaib Ehlihak Hareketi, Nuceba Hareketi, Bettar Tugayı, Ketaib-i İmam Ali, Hizbullah Tugayları, Aşura Tugayları, Seyyidetü-l Şuheda ve Ketab-i Ali Ekber  olarak biliniyor.

HABERE YORUM KAT