1. HABERLER

  2. HABER

  3. Schengen Sınır Kontrolleri Sıkılaştırılacak
Schengen Sınır Kontrolleri Sıkılaştırılacak

Schengen Sınır Kontrolleri Sıkılaştırılacak

AB liderleri, terörle mücadele tedbirleri kapsamında Schengen sınır kontrollerini sıkılaştırma kararı aldı.

13 Şubat 2015 Cuma 02:51A+A-

AB liderleri, “terörle mücadele tedbirleri” kapsamında Schengen sınır kontrollerini sıkılaştırma kararı alarak, Avrupa Parlamentosu'na havayolu yolcu verilerinin paylaşılması (PNR) düzenlemesini hızla onaylaması çağrısında bulundu.

Brüksel'de toplanan AB devlet ve hükümet başkanlarının terörle mücadele kararlarında, Schengen dış sınır kontrollerinin güçlendirilmesi ve modernizasyonu için mevcut çerçevenin bütün imkanlarının kullanılması istendi.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, bu aşamada Schengen kurallarının değiştirilmesine gerek görmediklerini söyledi.

Zirve kararlarında, AB üyelerinin güvenlik birimleri ve yargı organları arasında bilgi paylaşımının ve operasyonel işbirliğinin artırılması, üye ülkelerin para aklamayla ve “terör”ün finansmanının önlenmesiyle ilgili yeni kuralları hızla uygulamaya sokması ve silah kaçakçılığıyla mücadelede gereken yasal düzenlemelerin hızla yapılarak ilgili birimler arasında işbirliğinin artırılması talep edildi.

AB liderleri, “terörü ve aşırılığı teşvik eden” internet içeriğinin tespiti ve kaldırılması için yeni önlemler almayı ve internet şirketleriyle işbirliğini artırmayı kararlaştırdı.

Zirvede hoşgörü, ayrımcılıkla mücadele, temel özgürlükler ve dayanışmayı teşvik için dinlerarası diyalog ve “terör karşıtı propaganda”nın artırılması dahil iletişim stratejileri geliştirilmesi ve “radikalleşmeye katkı sağlayan faktörler”in ortadan kaldırılması için eğitim, istihdam ve sosyal entegrasyonla ilgili inisiyatifler başlatılması kararı alındı.

Zirve kararlarında ayrıca, Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Sahra bölgesi başta olmak üzere üçüncü ülkelerle “terörle mücadele angajmanı”nın artırılması, temel özgürlükleri ortaklaşa teşvik için kültürler ve medeniyetlerarası diyalog kurulması ve terörü besleyen kriz ve çatışmaların çözümüne yönelik stratejik yaklaşımlar geliştirilmesi istendi.

(AA)

HABERE YORUM KAT