1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. “Rehine Kurtarma” Operasyonu Kanlı Bitti!
“Rehine Kurtarma” Operasyonu Kanlı Bitti!

“Rehine Kurtarma” Operasyonu Kanlı Bitti!

Irak güvenlik güçlerinin Bağdat'taki bir Katolik kilisesinde rehin tutulanları kurtarmak için düzenlediği operasyonda en az 52 kişi hayatını kaybetti.

01 Kasım 2010 Pazartesi 11:13A+A-

Polis, akşam saatlerinde ayin sırasında kiliseyi basan silahlı kişilerden birinin patlayıcıları havaya uçurduğunu iddia etti. Ancak patlamaya neden olanın "kurtarma operasyonu" olup olmadığı henüz belirginlik kazanmadı.

Düzenlenen operasyon sırasında beş eylemcinin öldürüldüğü, 50'dan fazla kişinin de yaralandığı belirtildi.

Eylemcilerin ilk olarak borsa binasına girmeyi denediği ve buradaki güvenlik güçleri ile çatıştıkları belirtiliyor. Buna göre saldırganlar başarısız olunca yolun karşı tarafındaki kiliseyi hedef seçtikleri ifade ediliyor.

Saldırganların kapıdaki güvenlik görevlileri ile çatışarak içeri girmeyi başarmasının ardından Irak güvenlik güçleri kilisenin etrafını sardı ve bölgeyi boşalttıktan sonra operasyon düzenledi.

BBC'deki habere göre operasyona resmen katılıp katılmadıkları açıklık kazanmasa da Amerikan askerlerinin de olay yerinde görüldüğü öğrenildi.

Silahlı kişiler, rehineleri serbest bırakmak için hapisteki El Kaide mensuplarının salıverilmesini talep etmişti.

El Bağdadiye televizyon kanalı, kendilerine telefon eden ve eylemcilerden biri olduğunu söyleyen kişinin, "Irak'taki El Kaide"nin de içinde bulunduğu "Irak İslam Devleti" adlı şemsiye örgütten olduklarını ifade ettiğini aktardı.

Bazı haberlerde ise saldırganların Iraklı değil başka Arap ülkelerinden olduğu iddia edildi.

Kilise saldırısı sonrası bölgede yaşayan ve olay yerine yakın toplanan Müslüman ve Hristiyanlar birbirlerini teselli ettiler.

HABERE YORUM KAT