1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. PKK Irak'ta Köy Bastı: 5 Ölü
PKK Irak'ta Köy Bastı: 5 Ölü

PKK Irak'ta Köy Bastı: 5 Ölü

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame el- Nuceyfi, PKK'ciler ülkesinde bazı köyleri basarak insanları öldürdüğünü duyurdu.

27 Ocak 2015 Salı 21:41A+A-

Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Usame el-Nuceyfi, PKK'ciler, Musul'a bağlı Sincar ile Rabia bölgeleri arasındaki köylere baskın düzenleyerek 5 kişiyi katlettğini, onlarca kişiyi yaraladığını söyledi.

Nüceyfi'nin yaptığı açıklamada, “Bana gelen bilgilere göre PKK, Sincar ile Rabia bölgesi arasındaki Umu-l Habari ve Umu-l Sebaya ve El-Cahiş aşiretinin yaşadığı üçüncü bir köye silahlı baskın düzenleyerek, 5 kişiyi öldürdü onlarcasını da yaralı bıraktı. Örgüte bağlı militanlar ayrıca çok sayıda evi yaktı ve hayvanları telef etti” iddiasında bulundu.

Baskının “barbarca” olduğunu ifade eden Nuceyfi, Kürk Bölgesel Yönetimi hükümetinden acilen baskında yer alanların tutuklanıp cezalandırılmasını ve bu tür vakaların tekrar yaşanmaması için tedbir alınmasını istedi.

Bu arada PKK, daha önce Sincar ilçesi ile Süleymaniye ilinde kanton ilan edilmesi gerektiğini gündeme getirmiş, bu söylem Irak Kürdistan'ı Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani tarafından tarafından sert şekilde eleştirilmişti. 

HABERE YORUM KAT