1. HABERLER

  2. ETKİNLİK

  3. Özgür Üniversiteli Gençliği Osmaniye'de Kamp Yaptı
Özgür Üniversiteli Gençliği Osmaniye'de Kamp Yaptı

Özgür Üniversiteli Gençliği Osmaniye'de Kamp Yaptı

Osmaniye’de 8-12 Şubat tarihleri arasında Özgür ÜniversiteliGençliği’nin düzenlediği bir kamp yapıldı. Türkiye’nin farklı üniversitelerinden katılımın olduğu kamp“kardeşler arası kaynaşma” ve “istişare” odaklı idi.

14 Şubat 2015 Cumartesi 17:15A+A-

Mehmet Emin Kaçmaz / Haksöz Haber

Özgür Üniversiteli Gençliği’nin daveti ileAdana, Amasya, Ankara,  Bartın,Batman, Bursa,Diyarbakır,Edirne, Elazığ, Ereğli (Zonguldak),Erzincan,Isparta,İstanbul,İzmir, Kayseri, Konya, Siirtşehirlerindeki üniversite öğrencilerini bir araya getiren kamp, pazar günü sabah kahvaltısı ile başladı.

osmaniye-kamp-20150214-01.jpg

osmaniye-kamp-20150214-02.jpg

Cemaatle namaz kılınan kampta her sabah namazının ardından meâl okundu. Meâlleri okunan Lokman, Yâsin ve Müddessir sûreleri Sezgin Narin ve Fırat Yalınkılıç tefsîr ettiler:

<<Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Hiçbir babanın çocuğuna hiçbir yarar sağlayamayacağı, hiçbir çocuğun da babasına hiçbir yarar sağlayamayacağı günden korkun! Şüphesiz Allah’ın vaadi gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın. O aldatıcı şeytan da Allah hakkında sizi aldatmasın.>> (Lokman Sûresi, 33. Âyet)

<<Biz, ona (Peygamber’e) şiir öğretmedik. Bu, ona yaraşmaz da. O(na verdiğimiz) ancak bir öğüt ve apaçık bir Kur’ân’dır. Diri olanları uyarması ve kâfirler hakkında sözün (azabın) hak olması için (Kur’ân’ı indirdik).>> (YâsinSûresi, 69 ve 70. Âyetler)

<< Ey örtüsüne bürünen! Kalk ve uyar. Rabbini yücelt. Elbiseni temizle. Kötü şeyleri terk et. Yaptığın iyiliği çok görerek başa kakma. Rabbinin rızasına ermek için sabret.>> (MüddessirSûresi, 1-7. Âyetler)

Kampta Diyarbakır Özgür-Der eski başkanı Serdar Bülent Yılmaz ve Özgür-Der genel sekreteri Musa Üzer’in konuşmacı olduğu iki seminer de düzenlendi. Seminerler genel olarak soru-cevap şeklinde gerçekleşti.

Serdar Bülent Yılmaz, konuşmasına yakın zamanda gerçekleştirdiği Erbil ziyaretinden izlenimlerini anlatarak başladı.

Daha sonra gelen sorularla konuşma Türkiye özelinde devam etti. HDP’nin seçim barajını aşıp aşamayacağı, Kürt halkını bekleyen durumlar gibi konulara değinen Yılmaz, başkanlık sistemini de irdeledi.

osmaniye-kamp-20150214-03.jpg

osmaniye-kamp-20150214-04.jpg

osmaniye-kamp-20150214-05.jpg

Musa Üzer de konuşmasını gelen sorular üzerine şekillendirdi.

Genel olarak Türkiye İslâmcılığı ve İslâmcıları üzerine konuşan Musa Üzer, müslümanların Ortadoğu’daki gelişmelere yaklaşımlarından bahsetti.

Özelde Suriye meselesi hakkında İran ve Hizbullah isimli örgütün tutumlarına da değinen Üzer, Suriye meselesi hakkında nasıl düşünülmesi gerektiği üzerine vurgularda bulundu.

osmaniye-kamp-20150214-06.jpg

Okçuluk, bisiklet sürme, paintball, havalı tüfek atışı, futbol gibi sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği kampta film gösterimi de yapıldı.

osmaniye-kamp-20150214-07.jpg

Sosyal aktivite ve seminerlerden arta kalan serbest zamanlarda kitaplar okundu,kimi zaman küçük gruplar hâlinde kimi zaman da büyük gruplar hâlinde istişareler düzenlendi. Öğrenciler bulundukları şehirlerde ve üniversitelerde çalışmalarını daha verimli kılabilmek için birbirlerine tavsiyelerde bulundular. Farklı şehirlerde olmalarına rağmen yaptıkları çalışmaların aynı amaca yönelik olduğu sık sık vurgulandı.

osmaniye-kamp-20150214-09.jpg

Kampın son günlerine doğru Osmaniye gezisi düzenlendi:

osmaniye-kamp-20150214-10.jpg

Kampın son günü beraberce yapılan kahvaltının ardından öğrenciler, vedalaşarak üniversite okudukları şehirlere geri döndüler.

osmaniye-kamp-20150214-11.jpg

HABERE YORUM KAT

5 Yorum