1. HABERLER

  2. HABER

  3. Ortaokul Öğrencileri Kurtuldu; Ya İlkokullar..
Ortaokul Öğrencileri Kurtuldu; Ya İlkokullar..

Ortaokul Öğrencileri Kurtuldu; Ya İlkokullar..

MEB, İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde değişiklik yaptı. “Andımız” ortaokul kısmı öğrencileri tarafından okunmayacak.

23 Temmuz 2012 Pazartesi 15:45A+A-

“Öğrenci andı” sadece ilkokullarda okutulacak. Yeni eğitim öğretim yılı ile birlikte ortaokul öğrencileri, "Andımız" adı verilen andı okumayacak.

Daha önce sadece ilkokul öğrencileri tarafından okunan ant, kesintisiz eğitimle birlikte ortaokul öğrencilerine de okutturulmaya başlanmıştı. Yeni düzenlemeyle “Andımız” önceki uygulamaya gidilerek sadece 5. Sınıfa kadar olan ilkokul öğrencilerine okutulacak.

Şirk ve ırkçı ifadeler içeren andın tamamen kaldırılması çeşitli zamanlarda farklı kuruluşlarca talep edilmişti.

Öte yandan örgün ve yaygın eğitim kurumları bünyesinde açılan ana sınıfları ise 48-66 ay arası çocuklara eğitim verecek.

66 AYI DOLDURAN OKULA

Yürürlüğe giren değişiklikte, anaokulu, 37-66 ay arası çocukların eğitimi amacıyla açılan okul olarak tanımlandı.

Anaokulları ve ana sınıfları için yönetmelikteki 72 ay üst sınırı 66 aya çekildi. Değişikliğe göre, anaokulllarına, eylül ayı sonu itibariyle 37 aydan gün alan ve 66 ayını doldurmayan çocukların kaydı yapılacak.

66 ayını dolduranlar ise ilkokula yönlendirilecek. İlkokul kayıtları öğrencinin ikamet adresi esas alınarak "e-okul sistemi" üzerinden yapılacak.

İLKOKULDA SINIF TEKRARI YOK

İlköğretimin ilk 3 sınıfında yine not değerlendirmesi yapılmayacak ancak velileri bilgilendirmek ve öğrenci gelişimlerini takip etmek için Öğrenci Gelişim Raporu verilecek.

İlkokullarda öğrencilere sınıf tekrarı da yaptırılmayacak. Yabancı dil dersleri ilkokul 2'nci sınıftan itibaren verilmeye başlanacak. Bu nedenle tüm ilkokullarda yabancı dil alanında branş öğretmenleri görev yapacak.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum