1. HABERLER

  2. HABER

  3. O Gazete ve TV'ler Savcının Cenazesine Alınmadı
O Gazete ve TV'ler Savcının Cenazesine Alınmadı

O Gazete ve TV'ler Savcının Cenazesine Alınmadı

Mehmet Selim Kiraz için adliyenin C girişinde bulunan avluda cenaze töreni düzenlendi. Saldırganların dün sosyal medyadan propaganda amaçlı yayınladıkları fotoğrafları yayınlayan hiçbir gazete ve yayın mecrası cenaze namazına alınmadı.

01 Nisan 2015 Çarşamba 14:42A+A-

Mehmet Selim Kiraz için Çağlayan Adliyesi'nde tören düzenlendi. Törene; TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Numan Kurtulmuş ve Yalçın Akdoğan ile Adalet Bakanı Kenan İpek de katıldı. Kiraz'ın cenazesi, törenin ardından Eyüp Sultan Cami'nde kılınacak cenaze namazı sonrasında Eyüp Mezarlığı'nda toprağa verilecek.


Saldırı olayına karşı net tavır göstermeyen, saldırganları 'eylemci' olarak niteleyen basın kuruluşları cenaze törenini takip edemedi. Başbakanlık ve İçişleri Bakanlığı'nın kararının gerekçesi şunlar: "Bir terör örgütünün hedeflerine hizmet edecek propagandasına yardımcı olacak yayın yapmak. Terör örgütüne karşı net tavır göstermeyen yayın kurumlarına karşı vatandaşın gösterebileceği tepkiyi önlemek."


Başbakanlığın aldığı karara göre DHKP-C'li saldırganların propaganda amaçlı yayınladıkları fotoğrafları birinci sayfasına taşıyan Hürriyet, Sözcü, Cumhuriyet, Milat ve Taraf gazeteleri ile Samanyolu TV, Bugün TV, Kanaltürk, Kanal D, Doğan Haber Ajansı, CNN Türk, Cihan Haber Ajansı, İMC TV Eyüp Sultan Camii'ndeki tören alanına sokulmadı.


Savcıya değil saldırganlara üzüldüler


Çağlayan Adliyesi'nde can pazarı yaşanırken bazı sanatçı ve gazetecilerin saldırganlara destek veren twitler atması ya da benzer paylaşımları RT etmesi dikkat çekti. Gazeteci Ceyda Karan, adliyedeki saldırganların “IŞİD militanı olsalar öldürülmeyeceğini" savunarak sol görüşlü oldukları için öldürüldüklerini belirten bir tweet'i paylaştı.

CNNTürk'te program yapan Mirgün Cabas twitter hesabındansaldırıyı değil de Berkin Elvan'ın ölümü üzerine yapılan yorumları eleştirdi. Cabas “bu eylem nasıl biterse bitsin çıkarılacak tek ders var: çocukları vurmayın, annelerini yuhalatmayın" yazdı. Barış Atay, ise saldırganların taleplerinin karşılanmamasına tepki gösterdi. 

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT